Rusya, Uzun Vadede ABD Doları Rezervlerini Dijital Varlıklarla Değiştirmeyi Hedefliyor

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı, ülkenin rezervleri hususundaki uzun vade planlarını açıkladı.
16:55
19 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın (MFA Russia), rezervlerindeki ABD dolarını yalnızca geleneksel itibari para birimleriyle değil aynı zamanda dijital para birimleriyle de değiştirmeyi düşündüğü bildirildi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısından Açıklama Geldi

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Pankin, Salı günü yerel haber ajansı Interfax’a verdiği röportajda, ülkenin Rusya’nın uluslararası rezervlerindeki ABD dolarının payını azaltma planlarını yineledi. Yetkili, MFA Rusya’nın ülke rezervlerindeki ABD dolarını diğer itibari para birimlerinin yanı sıra bazı dijital varlıklar ile de değiştirebileceğini söyledi:

“Uzun vadede ABD dolarını hem ulusal hem de bölgesel diğer para birimlerinin yanı sıra bazı dijital varlıklarla değiştirmek mümkün.”

Pankin, bu tür bir değişikliğin işletmeler arasında yerleşik işbirliği modellerinin yeniden inşası ve yeni yerleşim sistemleri için yeni mekanizmalar oluşturulması da dahil olmak üzere hükümetin önemli çabalarını gerektireceğini de sözlerine ekledi.

Yetkili, Rusya’nın dolar düşürme kampanyasının, ülkenin ABD hükümetinin yaptırımlarının getirdiği zorluklardan kaçınma çabaları ile uyumlu olduğunu ifade etti:

“ABD doları ile yapılan ödemeler, Amerikan Bankaları ve Washington’ın şüpheli gördüğü tüm işlemleri engellemesine izin veren bir takas sisteminden geçiyor.”

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Pankin, Rus hükümetinin euro veya diğer fiat para birimleri ile bu tür sorunlarla karşılaşmadığını ve şu ana kadar başka hiçbir ulusal para birimi için benzer önlemler planlamadığını da sözlerine ekledi.

Rusya’nın Ülke Rezervleri İle İlgili Yol Haritası

Rusya, son birkaç yıldır 186 milyar dolarlık ulusal refah fonundaki ABD doları payını azaltmak amacıyla çeşitli adımlar atıyor. Yerel yetkililer, Çin yuanı miktarını önemli ölçüde arttırmayı ve altına yatırım yapmayı planlıyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan son açıklamalar, Rusya’nın kripto para birimlerini kullanmaya olan ilgisini daha da güçlendiriyor. Geçen hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, petrol ticaretini çözmek için kripto para birimlerini kullanmanın  “biraz erken” olduğunu söyledi. Putin ayrıca, kripto para birimlerinin küresel olarak fon transferi potansiyelini de kabul etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar