reklamı kapat

Ripple’ın (XRP) Beyaz Saray’da Ne İşi Var?

İddialar doğruysa, Ripple çok büyük bir işin peşinde olabilir.
08:18
26 Ağustos 2020

Ortaya çıkan son iddialara göre, ABD Yönetim ve Bütçe Ofisi’nin resmi gazeteleri, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’un bir görüşme için Beyaz Saray’ı ziyaret ettiğini gösteriyor. Bu iddialar ise XRP meraklısı ve yatırımcı Steve Diep’in, ortaya çıkardığı ziyaretçi kitabında yer alan bilgilere dayanıyor. Ziyaretçi kitabına göre, Ripple CEO’su Beyaz Saray’da Caroline Moore’u ziyaret etti.

Garlinghouse’un Ziyareti

Ziyaretçi kitabına göre 2018 yılında hem 26 Eylül’de hem de 3 Ekim’de Garlinghouse, Moore’u ziyaret etti.

Öte yandan her ne kadar 2 yıl önceki görüşmeler kamuoyundan saklanmış olsa da Ripple’ın eski pazarlama stratejisti Cory Johnson, görüşmelerin içerikleri ile ilgili bazı ipuçlarını paylaştı. Ripple’da madenciliğe gerek olmadığı için, XRP’nin Bitcoin’den (BTC) farklı bir kripto para birimi olduğunu dile getiren Johnson, Ripple’ın ön plana çıktığını ve bu sebeple Beyaz Saray’dakilerin aklında kaldığını ifade ediyor. Johnson’a göre Ripple, insanların dikkatini çekecek bir çok görevi yerine getiriyor.

Amerika ve Kriptolar

Bunların yanında bahsi geçen iddiaların öncesinde yaptığı açıklamalarda Garglinghouse, Amerika Birleşik Devletleri düzenleyicilerinin kripto paraların yeniliklerini benimsemeye başladıklarını dile getirmişti. Ayrıca Garlinghouse yaptığı açıklamalarda, Çin’in Blockchain inovasyonu ve dijital para birimi ile ilgili konularda ilerleme kaydettiği açıkça görülse de ABD düzenleyicilerinin de bu konuyla ilgilenmeye başladığını ifade etti.

Tüm bu gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda iki yıl önce gerçekleştiği iddia edilen görüşmeler ile ilgili ne Ripple ne de Beyaz Saray tarafından yapılan resmi bir açıklama olmasa da durumun “negatiflikten” uzak olduğu ifade edilebilir. Çünkü eğer o görüşmelerde olumsuz bir durum çıkmış olsaydı Ripple’ın şu ana kadar başı çoktan derde girmiş olurdu. Her ne kadar Ripple sürekli davalarla uğraşıyor olsa da bahsi geçen konuyla ilgili henüz bir davaya rastlanmadı.

Bunlara ek olarak bu görüşmeler akıllara, “Acaba Ripple ve ABD dijital bir ödeme sistemi üzerinde mi çalışıyor yoksa bu yalnızca Ripple’ın statüsü ile ilgili sıradan bir görüşme miydi?” sorusunu getiriyor. Çünkü eğer Ripple ve ABD bir ödeme sistemi üzerinde çalışıyorsa ve bu ortaya çıkarsa XRP fiyatı hiç görülmemiş seviyeleri görebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.