f Ripple Davası Ne Zaman Sonuçlanır? İki Tarafın Davranışları Davayı Beklenmeyen Tarihe Mi İtiyor? › COINTURK

Ripple Davası Ne Zaman Sonuçlanır? İki Tarafın Davranışları Davayı Beklenmeyen Tarihe Mi İtiyor?

Özet

  • Ripple ve SEC Davasında olası duruşma tarihleri üzerine tartışma sürüyor.

  • Ripple ve SEC arasında XRP'nin yasal durumu hakkında önemli aşama kaydedildi.

  • Mahkeme kararları ve temyiz talepleri duruşmanın seyrini etkiliyor.

  • Piyasaya etkisi: Nötr
12:00
24 Ağustos 2023

Ripple Labs, üst düzey yöneticileri ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasında devam eden yasal olaylar içerisinde, ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Analisa Torres, yaklaşan duruşma tarihleri ve ilgili son tarihlerle ilgili kritik duyurular yaptı.

ABD New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi’nde 9 Ağustos’ta yapılan bir başvuruda Yargıç Torres, CEO Brad Garlinghouse ve kurucu ortak Chris Larsen de dahil olmak üzere Ripple için jürili bir duruşma ile ilerleme niyetini belirtti. Beklenen duruşma başlangıcı 1 Nisan ile 30 Haziran 2024 tarihleri arasında hedeflenmişti. Ancak, her iki tarafın da karartma tarihleri sunmasıyla, hafif bir gecikme sonrası en erken başlangıç tarihini 20 Nisan 2024’e itiyor.

Ripple Davası Ne Zaman?

Ripple Labs, Garlinghouse, Larsen ve SEC, dün 23 Ağustos’a kadar yapılması gereken başvurularını tam zamanında yaptılar. Dün, Brad Garlinghouse ve Chris Larsen’in avukatları Yargıç Torres’e 2024 yılının ikinci çeyreğinde duruşmaya katılamayacakları tarihleri bildirdiler. Her ikisi de 1-14 Nisan tarihleri arasında müsait olmayacak.

Diğer taraftan, Ripple Labs’in yasal temsilcileri, firmanın “2024’ün ikinci çeyreğinde herhangi bir zamanda duruşmaya hazır olduğunu” belirten bir mektup gönderdi. SEC, 15-19 Nisan, 1-7 Mayıs ve 27-31 Mayıs tarihleri için müsait olmadığını bildirdi. Bu da duruşmanın biraz gecikmeli olarak, en erken 20 Nisan’da başlayacağı anlamına geliyor.

Davanın başlarında, Yargıç Torres kısmi bir özet karar verdi. Bu önemli karar, Ripple’ın kurumsal XRP satışlarının kayıtsız bir menkul kıymet teklifi teşkil ettiğini, ancak programatik satışlarının bu tanımın kapsamına girmediğini ortaya koydu.

Yaklaşan duruşma, her ikisi de XRP token’ına ilişkin menkul kıymetler yasası ihlallerine yardım ve yataklık etmekle suçlanan Ripple’ın üst düzey yöneticilerinin yasal suçluluğunun belirlenmesinde etkili olacak. Özellikle Ripple Labs’ın yardım ve yataklık suçlamalarından muaf tutulması dikkat çekici olmuştu.

Ripple ve SEC Davasının Geleceği

Ayrıca, son zamanlarda önemli duruşma süreleri sıralandı. 4 Aralık 2023 tarihine kadar tüm taraflar her türlü kısıtlama önergesini sunmalıdır. Sınırlama önergelerine karşı itirazlar 18 Aralık 2023 tarihine kadar sunulmalı.

Aynı tarih olan 4 Aralık, ortak yargılama öncesi karar önerileri, suçlama talepleri, karar formu ve voir dire soruları da dahil olmak üzere gerekli tüm yargılama öncesi dosyaların sunulmasını zorunlu kılmakta. Her iki tarafın da 4 Aralık’a kadar “kabul edilmesi istenen her belgenin bir kopyasını mahkemeye teslim etmesi bekleniyor.

Bir başka önemli gelişme de SEC’in 18 Ağustos’ta Temyiz Başvurusunu onaylatmak üzere yaptığı başvuru oldu. Yargıç Torres, her iki tarafın sunumlarını değerlendirdikten sonra SEC’in temyiz talebine yeşil ışık yaktı. Ancak, mevcut dosyalar bu kararın arkasındaki gerekçeyi açıklamaktan kaçınıyor.

Devam eden işlemlere yanıt veren Ripple CEO’su Brad Garlinghouse Twitter’da şunları söyledi:

Hatırlatma – temyiz talebi (kabul edilse bile) XRP’nin bir menkul kıymet olmadığı gerçeğini değiştirmez. Bu tartışma veya yargılama konusu değil. Ancak SEC, Chris ve benim XRP’nin bir menkul kıymet olmadığına inanarak pervasızca hareket ettiğimizi iddia etmeye devam ediyor. Bu tamamen saçmalık.”

Yazım saatine göre XRP fiyatı 0,53 dolar seviyesindeydi ki bu da geçmişte gelen zafere bağlı olan kazanımların söylem yerindeyse iade edildiğinin tam anlamıyla bir göstergesi oldu.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısı ile risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI