X


XRP Fiyatı Yeniden Hareketlendi: İşte Fiyatı Hareketlendiren Sebep ve Kritik Seviyeler

XRP fiyatı yükselişe geçti.
11:26
16 Mart 2021

ABD’nin en büyük regülatörü tarafından açılan dava ile sarsılan XRP fiyatı, uzun süren bir konsolidasyon sonrasında yeniden harekete geçmiş gibi gözüküyor. Ripple ve SEC davasında Ripple’ın baskın çıkmaya başlaması ve savunmasında değişime gitmesi ise XRP ile ilgili yükselişin temel kaynağı olabilir.

SEC ve Ripple Davasında Kılıçlar Çekildi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan davada XRP’nin bir menkul kıymet olduğu vurgulanarak iki yöneticinin ve Ripple’ın 1,2 milyar dolar tazminat ödemesi talep edildi. Davanın ilk duruşması gerçekleştirildi ve taraflar uzlaşmak istemediklerini net bir şekilde belirtti. Ripple ise bunun üzerine tam olarak mahkemeyi birbirine kattı.

İlk olarak SEC’nin Ripple yöneticilerinin kişisel bankacılık kayıtlarına ulaşmak istemesine karşı itiraz edildi. Ripple, bunun SEC’nin yetkisini aştığı bir hareket olarak nitelendirerek talebe onay verilmemesi gerektiğini ifade etti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bitcoin ve Ethereum Menkul Kıymet Değil

Daha sonra ise SEC’nin daha önce Ethereum ve Bitcoin hakkında verdiği bir kararın, XRP için emsal kabul edilebilmesi adına önemli bir adım atıldı. SEC, daha önceki yıllarda BTC ve ETH’nin menkul kıymet olmadığını resmen onayladı. Ripple şirketi şimdi ise iki kararla ilgili belgeleri talep etti ve SEC’nin kuyruğuna bastı.

SEC, bunun dava ile ilgili olmadığını vurgulasa da Ripple bu cevaba itiraz etti ve ilgili kaynakları talep etti. Ripple, SEC’nin birçok kripto para borsası ile XRP hakkında iletişime geçse de bunlara menkul kıymet tehlikesinden bahsetmediğini de vurgulamakta.  Ripple’ın böylece aslında SEC’nin kanıt suçladığını iddia etmesi de savunmasını agresifleştirdiğini gösteriyor.

XRP’nin Hacmi, Rakiplerini Geçti

XRP fiyatı bu olayların devamında ise son 24 saat içerisinde %13 yükseliş elde etti. Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 0,49 dolardan işlem gören XRP’nin son 24 saatlik ticari hacmi ise 6 milyar dolara ulaştı ve  üzerindeki Cardano, Polkadot, Binance Coin üçlüsünü geride bıraktı.

XRP’nin fiyatında görülen bu hareketlilik aslında haftalardır bekleniyor. Buna rağmen hareketliliğin tam da Bitcoin (BTC) fiyatı düşerken yaşanması, FOMO oluşmamasına neden olabilir. XRP fiyatının dava ile ilgili önemli bir gelişme yaşandığında ise yükselmeye devam edebileceğini düşünmek çok da mantıksız olmayacaktır.

Bozokcoin’in XRP Açıklaması

Ünlü Türk analist Bozokcoin ise XRP fiyatındaki bu hareketliliği daha başlamadan nokta atışı tahmin etti. Boozkcoin, konu hakkında yaptığı açıklamada yeni yükseliş dalgasının bir süredir sessiz kalan XRP ve XLM ile başlayabileceğine işaret etti. Bu işaret sonrasında ise XRP fiyatı kısa sürede %10 ve üzeri yükseliş kaydetti.

Bozokcoin, XRP için hedef de vererek 0,70 dolar seviyesine işaret etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar