X

Raydium Coin Nedir?

Raydium, Serum merkezi olmayan borsası için Solana blok zinciri üzerine kurulmuş otomatik bir piyasa yapıcı ve likidite sağlayıcısıdır.
11:10
16 Ağustos 2021

Raydium, Serum merkezi olmayan borsası (DEX) için Solana blok zinciri üzerine kurulmuş otomatik bir piyasa yapıcı (AMM) ve likidite sağlayıcısıdır.

Raydium (RAY) Nedir?

Diğer AMM’lerden farklı olarak Raydium, merkezi bir limit emir defterine zincir üzerinde likidite sağlar, yani Raydium’a yatırılan fonlar, Serum’un emir defterlerinde yer alan limit emirlerine dönüştürülür. Bu, Raydium LP’lerin mevcut likiditelerinin yanı sıra Serum’un tüm sipariş akışına erişmesini sağlar.

Ayrıca RAY, aşağıdaki durumlar için kullanılan yerel yardımcı program token’dır:

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.
  • Protokol ücretleri kazanmak için stake etme
  • IDO tahsislerini almak için stake etme
  • Yönetim protokol kararlarının oylanması

Buna ek olarak AlphaRay, Raydium için genel strateji, operasyonlar, ürün yönetimi ve iş geliştirmeye öncülük eder. Emtialarda algoritmik işlemde bir geçmişe sahip olan Alpha, 2017 yılında kripto para birimi için piyasa yapıcılığa ve likidite sağlamaya geçti.

Öte yandan Raydium, kullanıcılar ve projeler için ekosistem çapında likidite sağlıyor ve şunları kullanıcılarına sunuyor:

  • EmirDefteri AMM: Raydium’un AMM’si Serum’un merkezi limit emir defteri ile etkileşime girer, yani havuzların Serum’daki tüm emir akışına ve likiditeye erişimi vardır ve bunun tersi de geçerlidir.
  • En İyi Fiyat Swapları: Raydium, bir likidite havuzu içinde mi yoksa Serum emir defteri aracılığıyla mı takasın kullanıcı için en iyi fiyatı sağlayacağını belirler ve buna göre yürütür.
  • Yüksek Likidite Lansmanları: AcceleRaytor, projelere fon toplamak, bir IDO başlatmak ve Raydium ve Serum’da likiditeyi başlatmak için 3 adımlı basit bir süreç sunar.

Öte yandan Raydium farm’ları, likidite sağlayıcılarının, havuza katkıda bulunan işlem ücretlerine ek olarak farming ödülleri olarak RAY token’ları oluşturmasına izin veren havuzlardır.

Bunlara ek olarak Raydium’un amacının her zaman kodu açık kaynaklı hale getirmek olduğu ancak bunu yapmadan önce sıfır sorun olduğundan emin olmak için hala güvenlik denetimlerinin yapıldığı ifade ediliyor.

Raydium (RAY) Coin Yorum

Projenin arkasındaki ekibe duyulan güvenin, RAY token’a da yansıdığı ifade edilebilir. Yatırımcılar genel itibari ile yükseliş beklentisi ile RAY token’a yaklaşırken tabii ki düşüş bekleyenlerin de olduğu görülüyor. Yatırımcıların RAY token ile ilgili yaklaşımlarını daha net anlayabilmek için günce ve tarihsel verilere göz atmak faydalı olabilir.

CoinMarketCap verilerine göre yazının yayına hazırlandığı sırada dolar karşısında 6,34 USD ile işlem gören Raydium coin, Bitcoin (BTC) karşısında da 0.0001339 BTC ile işlem görüyor. Raydium coin’in 3 Mayıs 2021’de 16,24 dolar ile en yüksek seviyeyi ve 14 Temmuz 2021’de de 1,57 dolar dip seviyeyi gördüğünü belirtmekte fayda var.

Bunlara ek olarak Raydium coin toplam arzının 555.000.000 RAY Coin olacağı da yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Raydium Coin Nasıl Alınır?

RAY Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu Binance aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde satın alınabilir.

RAY Coin satın almak için öncelikle Binance’e üye olmak ve ardından itibari para göndermek gerekiyor. Türk Lirası ya da dolar gibi bir itibari para gönderiminin yapılmasının ardından RAY Coin’in işlem gördüğü BUSD, Binance Coin (BNB) ve Tether (USDT) alarak RAY işlem çiftinde alım işlemi gerçekleştirilebilir.

Bunlara ek olarak Binance’de sadece piyasa değerinden değil daha düşük değerden de satın alma emri vererek kullanıcılar istedikleri fiyattan satın alma işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun için Limit sekmesini kullanmanız ve almak istediğiniz miktar ile almak istediğiniz fiyatı girmeniz yeterli olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar