X


Kıdemli Bloomberg Analisti, Bitcoin Kurucusu Satoshi Nakamoto’yu İfşa Etti!

Kıdemli Bloomberg çalışanı gerçek Satoshi Nakamoto'yu bulduğunu söylüyor. İşte delili ve diğer detaylar!
21:18
15 Ağustos 2021

Eric Balchunas bugün sosyal medya hesabı üzerinden Nakamoto hakkında bazı paylaşımlar yaptı. Ünlü analist gerçek Satoshi’nin kim olduğundan emin görünüyor. Bloomberg’in Baş ETF analisti Eric Balchunas Bitcoin (BTC) oluşturucusunun gerçek hayattaki kimliğini takipçilerine duyurdu.

Satoshi Nakamoto Kim?

Balchunas’a göre gerçek Nakamoto öldü. BTC ağının geliştirilmesine yardımcı olan en eski Bitcoin destekçilerinden biri olarak bilinen bilgisayar programcısı Hal Finney ünlü analistin iddia ettiği isim, daha önce pek çok insan Finney için benzer iddialarda bulundu.

Hal Finney e-posta ile de olsa Nakamoto ile iletişime geçmeyi başaran tek kişi olarak biliniyor. Üstelik 2009 yılında ilk Bitcoin (BTC) transferi Nakamoto ile Finney arasında gerçekleşti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Ölmeden önce Finney ile çok sayıda röportaj yapıldı ve hepsinde bu iddiaları yalanladı. Hal Finney bundan 7 yıl önce amyotrofik lateral skleroz nedeniyle 58 yaşında öldü.

Balchunas elbette geçmişte bu iddiaların dile getirildiğini biliyor. Ancak onun Finney hakkındaki savını güçlendiren yeni bir delil ortaya çıktı. Bundan tam 28 yıl önce Finney bir internet sitesinde NFT’ler hakkındaki fikrini duyuruyor. Kripto ticaret kartları olarak isimlendirdiği fikrinin orijinal halini aşağıda görüyorsunuz.

Hal Finney Kimdir?

Öncelikle Finney bir özgürlük savaşçısıdır. Yani hacktivist diyebileceğimiz türden yetenekli bir savunucudur. Gizliliğe ve özgürlüklere aşık olan Finney bu düşüncelerini insanlarla paylaşmaktan da hiçbir zaman çekinmedi.

Merkeziyetçi olmayan yapıları ve finansal özgürlüğü savunan Finney hayallerdeki Nakamoto tanımına tam anlamıyla uyuyor. Üstelik tarihteki ilk Bitcoin (BTC) transferi de kendisine yapılıyor. Üstelik Bitcoin talk forumunun daha ilk günlerinde açık kaynak kod üzerindeki hataları düzelten isim olarak biliniyor. Daha doğrusu Satoshi’ye yardımcı olarak algoritmadaki ve koddaki hataları çözüyorlar.

İlk Bitcoin (BTC) Transferi

İlk Bitcoin (BTC) Transferi

Nakamoto ve Finney tarafından yazılmış metinleri karşılaştırdığınızda yapısal benzerlikler de buluyorsunuz. Ama tüm bu iddialara rağmen Finney, Nakamoto olmadığını savundu.

Satoshi Nakamoto isimli ihtiyarı elbette görmüşsünüzdür. Bu fizikçi bir dönem ismi birebir uyduğu için medyada gerçek Nakamoto olarak duyuruldu. Newsweek tarafından duyurulan bu kişi savunma projelerinde bilgisayar mühendisi olarak da çalışmış. Can alıcı noktaya gelirsek Japon fizikçi Nakamoto ve Hal Finney iki blok mesafede aynı bölgede yaşadı.

Burada iki ihtimal ortaya çıkıyor. Birinci seçenek Hal Finney komşusunun adını çekici bularak kendine takma isim yaptı. Diğer seçenek ise Hal Finney ve komşusu Nakamoto her akşam buluşup birlikte Bitcoin (BTC) diye bir proje üzerinde çalıştılar. Gerçeği öğrenmek artık imkansız gibi görünüyor ancak bundan belki de yüz yıllar sonra bile Hal Finney en güçlü Nakamoto adayı olarak kalacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar