reklamı kapat

Ponzi Şemasının CEO’su Hapis Cezasına Çarptırıldı

Bir ponzi şeması daha hüsranla sonuçlandı.
14 Eylül 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

ABD’li haber ajansı Hartform Business’ın dünkü haberine göre, artık kullanılmayan ABD merkezli kripto para firması GAW Miners’ın CEO’su Homero Joshua Garza 21 aylık hapis cezasına çarptırıldı. Cezanın sebebi Garza’nın yatırımcıları dolandırması.

Hartford federal mahkemesinde yargılanan Garza, PayCoin (XPY) isimli scam coin’i geliştirme ve satmayla bağlantılı elektronik dolandırıcılık suçlamalarını kabul etmesinin ardından cezaya çarptırıldı.

İlk başta düşünülen 20 yıllık hapis cezasını çekmek yerine Garza 4 Ocak 2019’da hapishaneye bildirimde bulunacak ve 2021’e kadar hapis yatacak. Ardından 6 ayı ev hapsi olmak üzere 3 yıl boyunca denetimli serbestlik uygulamasına tabi tutulacak. Hapis cezasının haricinde Garza yatırımcılara tazminat olarak 9,2 milyon doları geri ödemek zorunda.

2014’te kurulan Bloomfield merkezli GAW Miners kripto para madencilerine özel donanım üreten, tedarik eden ve satan bir firmaydı. Ponzi şeması olarak işlediği iddiaları karşısında 2015’te kapatılan şirkete 2016 yılında dava açıldı.

PayCoin bulut madencilik kripto parası 2014’te GAW Miners geliştiricileri tarafından geliştirildi. SHA-256 algoritmasına dayalı dijital para hem Proof-of-Work (PoW) hem de Proof-of-Stake (PoS) protokolünü kullanıyordu.

Gaw Miners’ın yatırımcılar için 20 dolar taban fiyatını garanti ettiği belirtildi. Ancak CoinMarketCap’e göre XPY’nin tüm zamanlar rekoru 15,92 dolar. İlginç olan, XPY’nin hala daha işlem görüyor olması. Haberimizin hazırlandığı sırada değeri 0,013 dolar olan PayCoin 1301. sırada yer alıyor ve iki borsada listeleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.