X


Jaxx Wallet Kullanıcıları Yeniden Risk Altında

Kripto para dolandırıcıları yatırımcıların fonlarını ele geçirmek adına her türlü kurnazlığı denemeye devam ediyor ve ne yazık ki bir an olsun bu çabalarına bir son verecekmiş gibi görünmüyorlar.
15:00
14 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

İnternette gezinirken suç oranı oldukça yüksek bir şehirde geziniyormuşçasına dikkatli olmak zorundasınız. Çünkü siz onları fark etmeseniz dahi dolandırıcılar sizi çoktan gözüne kestirmiş olabilir.

Kripto para yatırımcıları tarafından en çok tercih edilen mobil cüzdanlardan biri olan Jaxx, bir dolandırıcılık vakasıyla gündeme geldi. Siber saldırganların birkaç hafta önce Jaxx Wallet’ınkine benzer bir internet sitesi kurduğu ortaya çıktı. Siber güvenlik konusunda danışmanlık hizmeti veren Flashpoint, yayımladığı bir blog yazısında kullanıcıları aldatmaya yönelik faaliyet gösteren web sitesinin kapatıldığını duyurdu:

Kripto para cüzdanı Jaxx’ı kopyalayan bir web sitesi, Flashpoint’teki uzmanların sitede bir dizi virüs keşfetmesiyle kapatıldı.

Flashpoint tarafından yayımlanan rapora göre dolandırıcıların kurduğu internet sitesi Jaxx’ınkine benzer bir alan adına sahipti. Bu nedenle kullanıcılar arasında daha az şüpheye neden oluyordu. Ancak site üzerinden cüzdanın masaüstü sürümünü indirmeye kalktığınızda cüzdan, KPOT ve Clipper adlı iki tehlikeli misafiri de beraberinde getiriyor. KPOT bilgisayarınızın sabit diskindeki verileri kopyalarken, Clipper kopyaladığınız cüzdan adresini siber saldırganların cüzdan adresiyle değiştiriyor.

Kripto para dolandırıcıları tarafından geliştirilen yazılım ayrıca Jaxx kullanıcılarının 12 kelimelik yedekleme şifresini de ele geçirmeye çalışıyor. Sahte masaüstü uygulaması üzerinden cüzdanına erişmeye çalışan kullanıcılar Rusça ve İngilizce olarak bir uyarı alıyor ve cüzdan kurtarma sayfasına yönlendiriliyor. Buraya 12 kelimelik yedekleme şifresini giren kullanıcılar ise “Sunucuya ulaşılamıyor” hatası alıyor ve cüzdanlarını kripto para dolandırıcılarına kaptırmış oluyor.

İnternet erişimine sahip olduğunuz hemen hemen her platformda çok dikkatli davranmalısınız. Özellikle bir internet sitesini ziyaret ederken ya da bir içerik indirirken daha dikkatli davranmaya özen gösterin. Unutmayın, söz konusu paranızı güvende tutmak olduğunda biraz paranoyak davranmak sizin yararınıza olabilir.

Kaynak: Ethereumworldnews.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar