X

Polkadot CEO’sundan İddialı Açıklama: “Geliştiricileri Ethereum Çıkmazından Kurtaracağız”

Polkadot CEO'sundan iddiali açıklamalar.
15:47
22 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Polkadot CEO’su, Ethereum’un geliştiricileri ağı kullanmalarına zorunlu kıldığını aktardı. Başarılı CEO, bu kalıbı kırarak geliştiricilere ücretsiz bir gelişim modeli ile daha fazla özgürlük sunacağını açıkladı. Ethereum katili olarak lanse edilen proje, beklenen parachain’lerin piyasaya sürülmesiyle ilgili iddiaları girişimlerde bulunmaya başladı.

Polkadot Parachain Müzayedeleri

Polkadot ekosistemi, önümüzdeki birkaç hafta sürecek olan parachain müzayelerini başlattı. İlk parachain müzayedesi, DeFi likidite ağı Acala Network’ün slotu kazanmasıyla sonuçlandı. Bu konuda görüşlerini belirten Polkadot CEO’su Gavin Wood, Polkadot parachain‘lerinin projelere kendi ağında ücretsiz bir uygulama modeli sunduğunu ve böylece diğer ekonomik kısıtlamalardan farklı olarak özgürlük sunduğunu aktardı.

Bununla birlikte Wood, parachain kontrat ekonomik modelinin, kullanıcıları bir platform token’ı satın almasını veya DOT çerçevesi hakkında bilgi edinmesi gerektirmediğini sözlerine ekledi. Bu konuda bir örnek ise Ethereum blok zincirindeki geliştiricler ETH kullanması gerekir. Bu Ethereum ağ işlem ücretini yüksek seviyelere taşır. Polkadot CEO’su Wood, bu konu ile ilgili şunları kaydetti:

Ethereum’da inşa edilmiş uygulamaların kullanıcıları ekonomik olarak onun esiri olur. Bu kullanıcılar, Ethereum üzerinde ETH ve genellikle Ethereum akıllı sözleşmeleri kullanılarak oluşturulmuş bir uygulamayı kullanmalarına izin veren başka bir token’a sahip olmalıdır. Bu çok büyük bir sınırlamadır.

DOT Fiyatına Etkisi

Polkadot parachain lansmanının DOT fiyatını olumlu etkilemesi bekleniyor. Parachain müzayedelerinde stake edilen DOT miktarından artış, dolaşımdaki Polkadot arzını düşürdü. Polkadot ağı, “relay chain” olarak adlandırılan bir ana zincir içerir. Ayrıca kullanıcılar tarafından oluşturulan birkaç paralel zinvir vardır. Polkadot altyapı uzmanlarından Bison Trails, mekanizmalarını şöyle açıkladı:

Relay chain, parachain’ler arasında fikir birliği ve işlem teslimi sağlamaktan sorumludur. Parachain’ler Polkadot ağı içerisindeki uygulamaya özel blok zincirlerdir. Her parachain, kendi mantığı ve özellikleri ile kendi içinde bütün bir blok zinciridir. Polkadot’un en büyük kullanım durumlarından biri, daha önce uyumsuz olan blok zinciri ağlarını birbirine bağlamasıdır. Böylece köprü olarak adlandırılan bir bağlantı katmanı aracılığıyla birden fazla blok zinciri arasında değer ve veri gönderilmesi sağlanır.

Polkadot (DOT), yönetim ve staking gibi iki ana işlevi kolaylaştırıyor. Analistler, Polkadot için farklı fiyat hedefleri verirken popüler altcoin, 2021 yılında ön plana çıkan kripto paralardan biri olmayı başardı. DOT fiyatı 2021 yılının başından bu yana 4 katın üzerinde kazançla dikkatleri üzerine topladı. DOT fiyatı, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 40 dolardan alım satım işlemi görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar