reklamı kapat

Opera Tarayıcısından Bir İlk: Kripto Para Cüzdanı

11 Temmuz 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Opera web tarayıcısının Android sürümü özel beta sürümüne geçiyor. Yeni sürümde uygulamaya gömülü bir kripto para cüzdanının yer alacağı açıklandı.

Opera’nın kripto para sektörüne yabancı olduğunu söylemek yanlış olur. Zira Opera’nın hem web hem de mobil sürümünde ocak ayından beri anti-cryptojacking (casus kripto madenciliği) yazılımı bulunuyor.

Opera’nın kripto para cüzdanı Ethereum Web3 API’ını (kullanıcı programlama arayüzü) destekleyecek ve en yukarıda “default WebView” ile entegre edilecek. Yapılan basın bildirisinde token’ların otomatik olarak cüzdana ekleneceği not düşüldü. Opera ürün yöneticisi Charles Hamel, Opera’nın Web 3.0’a adım atan ilk büyük tarayıcı olarak “geleceğin internetini daha erişilebilir yaptığını” dile getirdi.

Umuyoruz ki Opera kripto paraların “spekülasyon ve yatırımdan” kullanıcılarımızın gündelik hayatında gerçek ödeme ve işlemlere geçişini hızlandırır.

Opera’dan yayımlanan açıklamada ise şu ifadeler geçiyor:

Günümüzdeki web’in, yarının merkezsiz web’i için arabirim işlevi göreceğine inanıyoruz. Gömülü bir kripto para cüzdanıyla Opera’nın bilgiye ulaşma ve online işlemler yapma işlevini artırma potansiyeli olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca kullanıcılar artık online kimliklerini, ellerinde daha fazla kontrol olacak şekilde yönetebilecek.

Gizlilik tarayıcılar için olduğu gibi kripto para kullanıcıları için de çok önemli bir konu. Amacımız kullanıcıların kontrol ettiği ve daha güvenli bir kripto para cüzdanı sunmak.

Opera 2017 yılına kadar kullanıcı tabanını 250 milyona çıkarma amacıyla 2015’te Android Opera Mini Tarayıcıyı piyasaya sürdü. Wikipedia’nın Haziran 2018 verilerine göre Opera küresel bazda tüm tarayıcılar içinde %3,5’lik bir kullanım yüzdesine sahip. Tüm dünyada mobil tarayıcılara baktığımızda ise Opera’nın kullanım yüzdesi %4,55. Şubat 2018 itibariyle Opera Mini’nin tabletlerde tarayıcı olarak kullanılma oranı %0,55 olarak kayıtlara geçti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.