reklamı kapat

Kripto Para Piyasasındaki Son Durum, Düşüş Devam Ediyor

12 Temmuz 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Kripto para sevdalılarını piyasaya çeken en önemli unsurlar arasında “fiyat” etmeninin olduğunu yadsıyamayız. Birçok kripto para yatırımcısının bir kulağı devamlı Bitcoin fiyatında. Ancak kripto para piyasası mayıs ayında başlayan düşüş trendine devam ediyor.

Kripto paralar 11 Temmuz Çarşamba günü boyunca bir nebze daha değer kaybetti. Haberin hazırlandığı sıralarda edinilen coinmarketcap verilerine göre piyasanın toplam değeri 252 milyar dolar. Bu miktar bir önceki günden yaklaşık 2 milyar dolar düşük seviyede. Bu doğrultuda piyasadaki kripto paraların genelinde küçük miktarlarda düşüşlerin yaşandığını görüyoruz.

Lider kripto para Bitcoin’in (BTC) fiyatının tüm piyasaya yön verdiğini söyleyebiliriz. BTC fiyatı gün boyunca 6.300 ile 6.400 dolar arasında dalgalandı. Bitcoin haberin yazıldığı sırada 6.388 dolardan işlem görüyor. Buna göre BTC son yirmi dört saatte %0.3 oranında değer kaybetti.

Piyasadaki lider altcoin Ethereum (ETH) fiyatının da kripto yatırımcıları için oldukça önemli olduğunu ifade etmemiz gerekiyor. ETH fiyatı haberin yazıldığı anda 441 dolar olarak tespit edildi.

Gün içerisindeki düşüşten nasibini alan kriptolardan birisi de yakın geçmişte kendi ana ağını baştan kripto para EOS. EOS son yirmi dört saatte yaklaşık %4 oranında değer kaybetti ve su sıralar fiyatı 7,13 dolar civarlarında seyrediyor.

Piyasadaki bir diğer önemli kripto para Litecoin (LTC) bu son düşüşten pek etkilenmişe benzemiyor. Bir önceki güne göre yaklaşık %1 oranında artış kaydeden LTC haberin yazıldığı anda 77,74 dolar fiyatına sahip. Litecoin Vakfının Almanya merkezli bir bankayla gerçekleştirdiği stratejik ortaklık LTC’nin bu performansına gerekçe olarak gösterilebilir.

Bitcoin öncülüğünde yoluna devam eden kripto para piyasası uzun süredir düşüş eğiliminde olsa da çoğu analistin kriptolara inancı eksilmiyor. Bu analistlerden birisi Julian Hosp’a göre Bitcoin bu yıl içerisinde 60.000 doları görecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.