reklamı kapat

Onlara Yasak İşlemiyor, Çinli Kullanıcılar Bakın Ne Yapıyor?

Çinli kripto para kullanıcıları ülkedeki yasakların üstesinden gelmek adına farklı yöntemlere başvuruyor.
10 Eylül 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Çin devleti kripto paralara yönelik aldığı yasak kararlarıyla piyasaya karşı sert bir tavır takınsa da ülkedeki kullanıcılar halen durdurulamıyor. Çinli kripto kullanıcıları özel sanal ağlar (VPN) aracılığıyla yetkililerin kripto para yasağını kırıyor ve işlem yapmaya devam ediyor. Yerel bir haber kuruluşunun haberine göre VPN’ler yasağı delmenin en popüler yöntemi.

Habere kaynak olarak Pekin merkezli bir finansal ajans gösteriliyor. Ajansa göre ülkedeki kripto para kullanıcıları kripto para piyasasına giriş yapmak ya da piyasadan ayrılmak için sabit fiyatlı kripto para Tether’dan (USDT) faydalanıyor.

Kripto para işlemlerini VPN’lerden faydalanarak gerçekleştiren kullanıcılar borsa platformlarını teorik olarak Çin sınırları dışında kullanabiliyor. Kullanıcılar kripto paralarını diledikleri itibari para birimlerine bu şekilde çeviriyor. Tabi bu işlemin tam tersini de bu şekilde gerçekleştirmek mümkün.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmiş:

Bir borsadaki “müşterini tanı” prosedürlerini yerine getiren iki kullanıcı itibari paralarını Tether’a çevirebilir.

Çin’in Pekin bölgesi geçtiğimiz ay genel bir yasaklamaya daha maruz kalmıştı. Yasak kapsamında bölgedeki kullanıcılara kripto işlemi gerçekleştirme imkanı veren 120 kadar web sayfası kapatılmıştı.

Devlet yetkilileri kripto para işlemlerini ve ICO’ları sert bir şekilde yasaklasa da kullanıcıları yollarından hiçbir güç saptıramıyor. Borsa platformlarının kapanması üzerine kullanıcılar eşten eşe işlem seçeneklerine başvurmaya başladı. Yerel kaynaklara göre yetkililer şu sıralar bunları da yasaklamanın yollarını araştırıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.