X


SEC’ten Durdurma Kararı!

SEC 9 Eylül Pazar günü aldığı bir kararla bazı finansal araçları durdurma kararı aldı. Bu araçlar Bitcoin ve Ethereum'la ilgili.
10:00
10 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Tüm dünyadaki kripto para kullanıcıları Amerikan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından piyasaya yönelik yapılan açıklamaları sıkı bir şekilde takip ediyor. Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF) için komisyona yapılan başvurular bu tür açıklamalara duyulan ilgiyi daha da artırdı. SEC 9 Eylül Pazar günü yaptığı bir açıklamayla kripto paralarla ilgili bazı finansal araçları askıya aldığını duyurdu.

SEC tarafından durdurulan finansal araçların Bitcoin ve Ethereum’la ilgili olduğu biliniyor. Bu araçlar çoğu yatırımcının ilgisini çekmeyi başarmıştı. Askıya alınan araçlar geleneksel piyasa yatırımcılarının kripto para alanına yönelmesini sağlamayı amaçlıyordu. Komisyonun son hamlesi bu sürecin işleyişine ket vurdu.

Durdurulan işlemler CoinShares Holdings adlı bir şirketin alt kuruluşu XBT Provider tarafından piyasaya sürülmüştü. SEC’in yayımladığı resmi yazıya göre bu işlemler “piyasa unsurları arasında kafa karışıklığı çıkmasına” neden oluyor.

SEC’in yaptığı açıklama şu şekilde:

Birleşik Devletler’de finansal ürünlerin arzını ve satışını yapabilen komisyoncu-satıcılar ve web ortamındaki bazı işlem platformları bu araçları “Borsa Yatırım Fonları” olarak tanımlıyor. Diğer kaynaklar aynı araçlara “Borsa Yatırım Senedi” diyor. Bu araçları piyasaya süren şirketse bunların bir tür menkul değer olduğunu belirtiyor.

SEC bu işlemleri askıya alma kararına gerekçe olarak “yatırımcıların güvenliğini” sağlama görevini gösteriyor. Söz konusu finansal araçlara yönelik 9 Eylül’de başlatılan durdurma işlemi şimdilik 20 Eylül’e dek devam edecek.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar