reklamı kapat

OKEx Korea, 5 Kriptoyu Delist Ediyor

FATF’in yeni kuralları kapsamında gizlilik odaklı kripto paralar borsadan kaldırılıyor.
17:00
16 Eylül 2019

Cointelegraph’ın haberine göre kripto para borsası OKEx’in Güney Kore kolu olan OKEx Korea, yeni uluslararası düzenlemeler nedeniyle beş ana altcoin’i listelerinden kaldıracağını açıkladı.

FATF Kuralları

OKEx Korea, geçtiğimiz günlerde yayınladığı resmi bir blog gönderisiyle 10 Ekim itibariyle, Monero (XMR), Dash (DASH), Zcash (ZEC), Horizen (ZEN) ve Super Bitcoin (SBTC) işlemlerini platformunda durduracağını açıkladı.

Borsa bu adımı, gizliliğe odaklanan bu kripto paraların yeni kuralları ihlal ettiği gerekçesiyle attığını belirtti.  Finansal Eylem Görev Gücü ya da kısa adıyla FATF’in yeni kuralları çerçevesinde OKEx Korea, gizlilik odaklı bu beş kripto paranın delist edileceğini bildirdi.

Yapılan blog açıklamasındaki bilgilerde şu ifadeler kullanıldı:

XMR, DASH, ZEC, ZEN, SBTC’yi içeren beş farklı kripto para biriminin alım satım işlemleri desteklenmeyecek.

Daha önce yapılan açıklamalara göre FATF’in yeni getirdiği kapsamlı kurallar, bir işlemin 1.000 dolardan daha değerli olması halinde hem gönderenin hem alıcının kimliğinin belirtilmesi de dahil birçok yeniliği içeriyor.

Diğer Kripto Borsaları

Bu yeni kurallar kapsamında 200’ü aşkın ülke teorik olarak 2020 Haziran ayına kadar, her ne kadar Blockchain sistemleri için uygun olmadığı söylense de bu kurallara uygun düzenlemeleri yapmak zorunda…

Öte yandan OKEx tarafından delist edileceği açıklanan beş kripto para, altyapıları gereği alıcının ve gönderenin kimliğinin belirlenmesini imkansız hale getirir. Dolayısıyla FATF kurallarına uyum neredeyse imkansız hale gelir.

Ancak yapılan açıklamalara göre bu beş kripto para yalnızca OKEx Korea’da liste dışı bırakılacak. Global borsada listelenmeye devam edecekler.

Bunların yanında FATF Nisan ayında yaptığı açıklamalarda, borsalarının kripto para işlemlerinin daha kolay izlenebilmesi için kullanıcıların kimlik bilgilerini depolaması gerektiğini dile getirmişti. FATF’in açıklamalarını bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun