reklamı kapat

Blockchain Bir Kez Daha Emlak Sektöründe

Queensland Emlak Enstitüsü, kira sözleşmelerinde Blockchain teknolojisini kullanacak...
18:00
16 Eylül 2019

Cointelegraph’ın haberine göre, Queensland Emlak Enstitüsü (REIQ), 2019’un sonuna kadar Blockchain temelli bir kira anlaşması platformu başlatmak için yerel teknoloji kuruluşu Igloo ile işbirliği yaptığını açıkladı.

Yeni Platform

15 Eylül’de yayınlanan ZDNet’in haberine göre REIQ genel müdürü Josh Callaghan’ın açıklamalarına göre yeni platform, “teknolojinin faydalarını değiştirilemez bir gerçeğin kaynağı olarak değerlendirmek amacıyla her kiracılık sözleşmesi için basit ve güvenli bir işlem” oluşturmak için akıllı sözleşmeleri kullanacak. Callaghan yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Tüm taraflar, istedikleri zaman sözleşmelerde görünürlük kazanacaklardır. Akıllı bir sözleşme olarak yürütüldüğünde, tahvil ve kira ödemelerini yönetme işlevini artırabiliriz. Ayrıca rutin denetimler ve bakım gibi mülkle ilgili diğer faaliyetleri de kolaylaştırırız.

Büyük Resim

Callaghan’a göre, yeni platform kiracıların mülklerini daha şeffaf ve kolay bir şekilde kiralamasını ve aynı anda devletin kiralık piyasasını gerçek zamanlı olarak görmesini sağlayacak. Callaghan, yaptığı açıklamalara şu şekilde devam etti:

Bir kiracılık sözleşmesi imzalandığında, bir mülkün ne kadara kiralandığını, sözleşmenin ne kadar süreceğini, mülkün ne kadar süre boş bırakıldığını takip edebileceğiz ve bununla beraber REIQ’a eşi görülmemiş bir şekilde kira piyasası eğilimleri hakkında da bilgi verebileceğiz.

Bu girişimin yanı sıra daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi emlak geliştirme firması New World Development ve Hong Kong Uygulamalı Bilim ve Teknoloji Araştırma Enstitüsü (ASTRI), mülk alacaklar için müşterek bir Blockchain platformu oluşturacaklarını açıklamıştı. 20 Şubat’ta yapılan açıklamalarda, platformun ilk banka kullanıcısının Çin Merkez Bankası olacağı belirtilmişti…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.