reklamı kapat

Nasdaq’ın Hamlesi Doğrulandı

Daha önce söylenti şeklinde çıkan haberleri Nasdaq medya ekibi sorumlusu doğruladı...
4 Aralık 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Dünyanın en büyük ikinci borsası Nasdaq Express’in 3 Aralık tarihli haberine göre, 2019’un ilk yarısında Bitcoin vadeli işlemlerini başlatmayı planladığını doğruladı.

İçeriden iki kaynak Kasım ayı sonlarında Bloomberg’e yaptıkları açıklamalarda Nasdaq’ın bu hamleyi yapacağı bilgisini sızdırmıştı.

Nasdaq’ın medya ekibinden sorumlu başkan yardımcısı Joseph Christinat dün, sızdırılan bu haberleri doğrulayan açıklamalar yaptı. Christinat hala Amerika Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CFTC) onayına ihtiyaç duyduklarını ancak onay için yeterli şartların sağlandığını ve bunun gerçekleşeceğini ifade etti.

Christinat verdiği röportajda, borsa devinin kripto para alanını çok uzun süredir gözlemlediğini ve Bitcoin vadeli işlemleri için özellikle 2018 yılında çok fazla mesai harcadıklarını dile getirdi ve şunları ekledi:


Bunu yapabilmek için çok fazla para ve enerji harcadık, uzun bir süredir bu konu üzerinde çalışıyoruz. Piyasaların karışmış olması zamanlamamızı hiç bir şekilde değiştirmeyecek. Ne olursa olsun bu adımı atıyoruz.

Öte yandan Christinat röportaj sırasında Nasdaq’ın başlatacağı Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin nakit ödemeli olup olmayacağı konusunda herhangi bir yorum yapmadı.

Nakit ödemeli Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri Aralık 2017’de CBOE veCME Group’ta piyasaya sürülmüştü. Fiziksel olarak teslim edilecek ilk Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin de Intercontinental Exchange (ICE) tarafından oluşturulan dijital varlık platformu Bakkt’ta Ocak 2019 itibariyle piyasaya sürülmesi hedefleniyor.

Kasım 2017’de ise Nasdaq ilk olarak 2018 ortasına kadar Bitcoin vadeli işlemlerini başlatacağını açıklamıştı. Ancak kısa bir süre sonra daha iyi bir teklif yaratmak için sunumu ertelediklerini belirttiler.

Daha önce de belirtildiği gibi Nasdaq, Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini Amerikalı yatırım firması VanEck ile işbirliği içinde gerçekleştirecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.