X


Milyonlarca Dolarlık Kripto Para Soygunu Hüsranla Sonuçlandı

Çin'de milyonlarca dolar değerinde kripto para çalan hacker'lar polis takibi sonucu yakayı ele verdi.
17:00
20 Ağustos 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Çin polisi, Bitcoin ve altcoin cinsinden 87 milyon dolar değerinde para hack’lediği iddia edilen üç kişiyi tutukladı.

Çin devlet ajansı Xinhua’nın haberine göre Xi’an şehri polisi, bir mağdurun şikayet dilekçesini araştırmaya başladı. Mağdur dilekçede hacker’ların bilgisayarı üzerinden Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto paralar cinsinden 100 milyon yuan (yaklaşık 15 milyon dolar) çaldığını iddia etti.

Konuya özel çalışma ekibi oluşturuldu ve ilk araştırmanın sonuçları hacker’ların Zhang isimli mağdura ait kripto para hesaplarının kontrolünü ele geçirmek için uzaktan korsanlık tekniklerini kullandığına işaret etti. Suçtan geriye herhangi bir iz kalmadı.

Soruşturmanın devamında, bundan 3 ay sonra çalışma ekibi Çin’deki ‘bilindik’ internet şirketlerinin yardımıyla Zhou isimli bir şüpheliye ulaştı. Yine de aceleci davranılmadı ve Zhou iki ay boyunca takibe alındı. Bunun sonucunda çok geçmeden diğer iki suç ortağının kimliği belirlendi.

Polisin iddasına göre üç şüpheli, siber saldırı ve hack gibi illegal yollarla kurumsal ve bireysel ağ sistemlerini hedef alarak tahmini olarak toplamda 600 milyon yuan (yaklaşık 87 milyon dolar) çaldı.

Zhou ve suç ortakları an itibariyle gözetim altında tutuluyor. Çalınan paranın dudak uçuklatan miktarına rağmen polis soruşturması üç farklı bölgede devam ediyor. Çalınan toplam kripto paranın değerinin polisin tahminini geçip geçmeyeceğini soruşturmanın sonucu söyleyecek.

Çinli finansal yetkililer 2017’deki sıkı düzenlemelerin ardından kripto para işlemlerinin resmen yasakladı. Çin polisi de crypto jacking (mağdurun bilgisayarına kötü amaçlı yazılım kurmak suretiyle gizli bir şekilde kripto para kazma tekniği) ve kripto para madenciliğinde elektrik hırsızlığı gibi kripto paralarla ilgili suç faaliyetlerini yakın takibe aldı.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar