X


Kripto Paralara Yatırım Yapmadan Önce Bunlara Dikkat Edin

Gazetede ya da herhangi bir internet sitesinde şu tarz bir habere rastlamışsınızdır: “Bitcoin’e yatırım yaptı hayatı değişti.”
12:00
20 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Geçtiğimiz yılın aralık ayında 20 bin dolara ulaşarak tüm zamanların rekorunu kıran Bitcoin onlarca kripto para milyoner ve milyarderinin de doğmasına neden olmuştu.

Eğer kripto paralara yatırım yapmaya karar verdiyseniz bu üç maddeye dikat etmeniz kötü bir senaryoyla karşılaşmamak adına size fayda sağlayabilir.

Tüm yumurtaları aynı sepete koyma

Yatırım yaptığınız kripto para ileride çok ciddi bir büyüme potansiyeline sahip olabilir. Ancak hiçbir yatırım %100 kazanç vadetmez. Bu nedenle yatırım yapmak tohum ekmeye benzetilir. Filizlenene kadar tohumunuzun çürüyüp çürümeyeceğinden emin olamazsınız. Bu nedenle bir çukura birden fazla tohum ekmek akıllıca bir tercih olabilir.

2000’li yıllarda birçok insan Google, Facebook ve Amazon’u göz ardı ederek Yahoo hissesi satın aldı. Uzun vadede ihmal edilen Facebook, Google ve Amazon hisseleri beklenilenin de ötesinde yükseliş yaşadı. Bu nedenle kripto para portföyünüzün riskinin azaltılması için yatırımlarınızı bölmek ruh ve sinir sağlığınız açısından faydalı olabilir.

Yatırım, uzun vadeli, sabır gerektiren bir süreç

Yatırım ile al sat arasında ciddi bir zaman farkı bulunur. Yatırım yapan kişi uzun vadede yüksek kârlar elde etmeyi amaçlarken al sat yapan kişi ise kısa vadede günü kurtarmanın peşindedir. Kripto paralara yatırım yapmayı aklına koyan bir yatırımcı parasını bir yıldan uzun bir süre için ayırdığının farkında olmalı. Çünkü kripto paralar bir günde milyoner olmanızı sağlamaz.

Kristoffer Koch’un 2009 yılında 27 dolar karşılığında aldığı 5 bin Bitcoin onu dört yıl sonra milyoner yapmıştı. Ancak Kocher Bitcoin’lerini kısa vadede satıp karını alıp çıkabilirdi. Bu nedenle yatırımlarınızı her zaman kaybetmeyi göze alabileceğiniz miktarda, uzun vadeli olarak yapmalısınız.

Toplam arz çok önemli

Bu durumu kripto paralara henüz ilk defa yatırım yapacak olan kişilerin düştüğü şu hatayla açıklarsak daha anlaşılır olabilir: XRP ve Bitcoin’i ele alalım. Eğer bu iki kripto paranın toplam hacmi eşit olsaydı benzer değerlere sahip olabilirler miydi? Cevap hayır, miktar teorisine göre böyle bir durumun gerçekleşmesi maalesef imkansız. Kripto para piyasasında toplam arz, fiyattan dahi önemli. Öyle ki XRP’nin toplam hacmi 4 Ocak 2018’de 133 milyar dolara ulaşmış fiyatı ise 3,34 dolar seviyesine yükselerek tüm zamanların rekorunu kırmıştı. Şu sıralar 6.532 dolar bandında seyreden Bitcoin’in toplam hacminin ise 112 milyar dolar seviyesinde olduğunu unutmamak gerekir. Ancak Bitcoin’den sadece 21 milyon adet üretilecekken XRP’nin toplam arzı 99,9 milyar seviyesinde.

Siz yatırım yaparken hangi faktörleri göz önünde bulunduruyorsunuz? Görüşlerinizi yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Zycrypto.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER
OKUYUCU YORUMLARI