X


Bitcoin ETF’leri Piyasayı Daha Dalgalı Yapar Mı?

Bitcoin ETF tartışmaları artarak devam ediyor. Uzmanlar arasında bu konuda fikir ayrılıkları bulunuyor. Peki ETF'ler piyasa dalgalanmasını nasıl etkiler?
11:00
20 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin ETF’leri kripto para piyasası için yeni bir dönüm noktası olabilir mi? Bu soru BTC ETF tartışmaları başladığından beri sorulan sorulardan yalnızca birisi. SEC’e yapılan başvuru piyasada geniş bir yankı uyandırdı.

Bazı uzmanlar Bitcoin’in borsa yatırım fonlarının (ETF) önümüzdeki şubat ayında kabul edilmesini bekliyor. Bazı uzmanlarsa konuya farklı bir şekilde yaklaşıyor ve ETF’lerin piyasa dalgalanmasını artıracağını iddia ediyor.

ETF’ler piyasaya nasıl etki edecek?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) geçtiğimiz günlerde aldığı ETF kararlarıyla piyasayı çalkalamayı başarmıştı. Piyasadaki analistler SEC kararlarının etkileri hakkında çeşitli görüşlere sahip. Hatta kimi uzmanlara göre bu kararlar piyasayı manipüle ediyor.

Brian Kelly kripto para piyasasını takip eden kullanıcıların daha önce duyduğu bir isim. CNBC ekranlarındaki ekonomi programı Fast Money’de görmeye alışkın olduğumuz Kelly bir kripto para projesinin CEO’luğunu yürütüyor. Ünlü analist geçtiğimiz günlerde Bitcoin fiyatıyla ETF’leri ilişkilendirerek bir değerlendirme yapmıştı. Kelly Bitcoin ETF’lerinin piyasada yeni bir patlama yaratabileceğine işaret ediyordu.

Ayrıca Kelly Bitcoin’in geçtiğimiz haftalarda değer kaybetmesini SEC’in ETF kararlarına bağlıyor. Winklevoss kardeşlerin ETF başvurusunun ikinci defa reddedilmesi BTC fiyatını geriye çekmişti. Brian Kelly bu duruma atıfta bulunarak yatırımcıların bazı haberlere aşırı tepki verdiğine dikkatleri çekiyor.

Konu hakkında görüşlerini paylaşan bir diğer uzmansa Andreas Antonopoulos. Yaptığı güvenilir araştırmalarla yatırımcılar arasında mütevazı bir şöhrete erişen Antonopoulos Bitcoin ETF’lerinin düzenlenmiş piyasalarda başlatılmasına karşı olduğunu ifade ediyor.

Antonopoulos’a göre ETF’ler Bitcoin piyasasını bir grup kurumsal yatırımcıya açabilecek potansiyele sahip ancak ETF’ler aynı zamanda piyasaya yeni düzenlemelerin getirilmesine neden olabilir. Bu düzenlemeler de bireysel kullanıcıların başlıca kripto paraları alıp satmasına engel teşkil edebilir. Ayrıca ETF’ler büyük yatırımcıların BTC fiyatını manipüle edebileceği bir platform meydana getirebilir.

Sonuçlarının ne olacağı bilinmez ama kabul edilirse Bitcoin ETF’lerinin birçok yatırımcıyı piyasaya dahil edeceği öngörülebilir. Tıpkı BTC vadeli işlemleri gibi ETF’ler de piyasaya sürülmesi durumunda toplulukta daima konuşulacak bir konu haline gelecek.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar