reklamı kapat

Milyonlarca Dolarlık Bitcoin (BTC) Transferi, Satoshi’ye Mi Ait?

Satoshi Nakamoto, Bitcoin'lerini göndermeye mi başladı?
15:51
12 Ekim 2020

Whale Alert tarafından aktarılan bilgilere göre birisi 11 milyon dolarlık Bitcoin (BTC) transferi gerçekleştirdi. Bu transferdeki toplam miktar bir hayli düşük olsa da bunun başka bir özelliğinin bulunduğu görülüyor. Söz konusu cüzdandaki BTC’lerin 2010 yılında yani Satoshi Nakamoto henüz topluluğu terk etmeden önce kazıldığı görülmekte.

Bugünkü değeri 11 milyon doların üzerinde olan 1.000 Bitcoin, tek bir adrese gönderidli. Profesyonel kripto para analistlerinden Kirill K, ilgili cüzdanı tespit eden ve bunu yatırımcılarla paylaşan kişi oldu. 1.000 BTC’nin 2010 yılının Eylül ayında kazıldığı ve o tarihlerde 1 BTC’nin değerinin 10 sent olduğu örülüyor.

1.000 Bitcoin Kime Ait?

Yani bugün 11 milyon dolar eden 1.000 BTC’nin o tarihlerdeki değeri 100 dolardan bile azdı. 2010 yılında kazılan BTC’lerin transfer edilmesi bunların Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto tarafından gönderilmiş olabileceğini akla getirdi. Sosyal medyada buna yönelik birçok açıklama dolaşsa da bunların Satoshi’ye ait olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmuyor.

Kimse 2010 yılından beri Satoshi Nakamoto‘dan haber almadı ve kendisinin kimliği hala gizli tutulmakta. Satoshi’nin kim olduğu bilinmese de kendisinin 1 milyondan fazla Bitcoin kazmış olacağı tahmin edilmekte. Daha önce benzer bir transfer yaşanmış ve piyasada oluşan korku, BTC fiyatının %10’dan fazla düşüş yaşamasına yol açmıştı.


Şimdi ise bunun sadece o tarihlerden bir Bitcoin madencisine ait olduğu ifade edilmekte ve BTC fiyatı üzerinde herhangi bir sert etki görülmedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.