reklamı kapat

Korkutan Gelişme: Bir DeFi Projesi Daha Hacklendi!

DeFi projelerinde sular durulmuyor.
20:11
12 Ekim 2020

DeFi yani merkeziyetsiz finans projelerinin son dönemde yaşadığı saldırılar ve yatırımcıları mağdur etme durumu, yakın zamanda bitmeyecek gibi gözüküyor. Birçok DeFi yatırımcısı ya “Rug Pull” olarak bilinen bütün proje fonlarının alıp kayıplara karışılması ya da basit hacklenmeler ile mağdur oldu.

Şimdi ise LEO isimli kripto para birimine endeksli WLEO saldırıya uğradı ve Uniswap üzerindeki likidite havuzundaki fonların bir kısmı çalındı. Aslında uzmanlara ve proje kurucusuna göre facianın eşiğinde dönüldü ve zarar sadece 42.000 dolar ile sınırlı kaldı.

Uniswap üzerindeki likidite havuzu ile ilgili bildirimleri fark eden yatırımcılar anında likiditenin %50’sini çekerek saldırganın çalabileceği fonları ciddi anlamda kısıtlamış oldu. Bunun yanı sıra olaydan bir saat sonra likiditenin %75’i çekildi ve saldırganın buradaki likiditeyi kullanıp kendine WLEO oluşturup bunu Ethereum ile değiştirmesinin önüne bir nebze de olsa geçildi.

DeFi Projesine 42.000 Dolarlık Saldırı

DeFi projesinin saldırganı daha sonra ele geçirdiği 42.000 dolarlık ETH’yi anonim yani KYC’si olmayan hesaplar aracılığıyla Binance kripto para borsasına gönderdi ve burada akladı. Projenin kurucusu Khaleel Kazi konu hakkında yaptığı açıklamada Binance’e olayı bildirdiklerini ancak hesapların anonim olması sebebiyle bir şey yapılamayacağı bilgisini aldıklarını ifade etti.

LEO’nun değeri olaydan sonra %60 düşerken WLEO’nun değeri ise çekilen likidite yüzünden %99 geriledi yani 0 dolara kadar düştü. DeFi projelerine ait riskler bu son haber ile çok daha fazla göz önüne gelmiş oldu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.