reklamı kapat

Popüler DeFi Projesinde Son Dakika: Merkezi Kontrol Fiyatı Dibe Çekti

Önde gelen DeFi projelerinden birisinin başı, merkeziyet ile dertte!
18:31
11 Ekim 2020

DeFi projeleri ve sektörü genel olarak 2020 yılının en popüler kripto para trendi oldu ve hala da olmaya devam ediyor. Eylül ayının başlarında Bitcoin’in önderlik ettiği sert düşüşten oldukça olumsuz etkilenen DeFi projeleri Ekim ayı itibariyle ise bu etkiyi geride bırakmaya başladı.

Sektörün önde gelen NFT projelerinden birisi olan Rarible ise Ekim ayının başlarında yükseliş yerine tam tersi bir düşüş yaşadı ve hala da yaşamaya devam edecek gibi duruyor. Rarible’ın böyle bir sorun yaşamasının temel sebebi ise proje ekibinin kapattığı tek bir hesap oldu.

Rarible Ekibinin Hamlesi Yatırımcıları Kızdırdı

Bir üye ekibin hesabını “ek duyuru yapılana kadar süresiz şekilde” kapatan Rarible geliştiricileri, 11 Ocak tarihli tweet ile tam anlamıyla büyük bir kaosa sebep oldu. Normalde blockchain tabanlı koleksiyon kartlarının satıldığı veya oluşturulduğu Rarible, bir üye ekibin sayfasını tamamen kapatarak merkeziyetsizlik hakkında soru işaretlerinin sorulmasına yol açtı.

Hesabı kapatılan ekibin başında Blue Kirby isimli kripto para fenomeninin olması ise tepkilerin daha da artmasına yol açtı. Blue Kirby’nin Rarible üzerindeki NFT’ler ile ICO benzeri bir işe imza atmak istemesi ekibin böyle bir tepki vermesine yol açtı. Ancak ekibin merkeziyetsiz bir projede bir takımın hesabını bir anda durdurabilmesi yatırımcıların hoşuna gitmedi.

Yukarıda da görülen uyarı ve hesap kapatma tweet’i sonrasında Rarible’ın token’ının değeri 4 dolardan geçici süreliğine de olsa 1 dolara kadar düştü. Bunun sebebi ise popüler DeFi projesinin geliştiricilerine sinirlenen ve yüklü satış yapan bir balina olarak ifade edilmekte.  Projenin bundan sonra nasıl devam edeceği ise büyük bir soru işareti gibi duruyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.