reklamı kapat

ABD Adalet Bakanlığı Kripto Paralarla İlgili Yeni Tehdidi Açıkladı

Kripto paralar teröristler tarafından mı kullanılıyor?
22:17
12 Ekim 2020

ABD Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan güncel bir açıklamada, kripto paralarla ilgili yeni bir tehdidi duyurdu. Adale Bakanlığı yetkilileri, kripto paraların teröristler ve terör grupları tarafından kullanılmasının sadece bunlarla ilgili değil geleneksel ekonomi ve güvenlikle ilgili de tehditler oluşturduğunu vurguladı.

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanı William Barr tarafından da yapılan açıklamada, kripto paraların sadece ABD’yi değil bütün dünyayı tehdit eden birçok terörist organizasyon tarafından kullanıldığı belirtildi. Kripto paraların kullanımı arttıkça, bunlarla suç işleme fırsatlarının da arttığını belirten Adalet Bakanlığı yetkilileri, bunları kapsayan bir regülasyon getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Kripto Paralar Teröristler Tarafından Kullanılıyor

İlgili evrakta “kripto para kullanımının teröristlerin yoğun ilgisi ile karşı karşıya kaldığı” ve “bu ilginin devamlı olarak artmayı sürdüreceği” belirtildi. Şimdiden Suriye, Irak ve İran içerisinde birçok terör örgütünün kripto para ile yaptırımları aştığını ve para akladığını ifade eden yetkililer aslında Bitcoin ve diğer kripto paralar için regülasyon sinyali vermiş oldu.

ABD’nin kripto para regülasyonlarını arttırması aslında beklenen bir gelişmeydi. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ise bu konuda ABD’li yetkililere seslenip aksi taktirde ülke dışına taşınılacağının sinyalini verdi. Buna rağmen şu an ABD içerisinde endüstriyi koruyacak türden regülasyonların hala oluşturulmadığı görülüyor.

Adalet Bakanlığı tarafından kripto paraların yasa dışı kullanımına vurgu yapılsa da itibari paralar ile bu sürecin daha yaygın olduğu bilinen bir gerçek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.