X


Bitcoin (BTC), Dolar ve Geleneksel Piyasalar Ne Durumda?

Üç piyasa arasındaki korelasyonun bozulduğu düşünülüyor. 
09:32
13 Ekim 2020

Büyük ABD merkezli kripto para borsası Kraken tarafından yayınlanan bir rapor, Bitcoin (BTC), dolar ve geleneksel piyasalar arasındaki ilişkinin zayıflamaya devam ettiğine dair sinyaller olduğunu belirledi. Kraken’in Eylül volatilite raporu Bitcoin’in (BTC), Eylül ayı başlarında iki piyasa arasında kısa bir birleşme olmasına rağmen, Mayıs ayından bu yana ABD Doları Endeksi (DXY) ile büyük ölçüde negatif bir korelasyon sürdürdüğünü tespit etti.

Korelasyon Bozuluyor

Rapor, BTC’nin dolardan ayrılmasını ABD Merkez Bankası’nın azalan büyüme oranlarına ek olarak en az 2023 yılına kadar yüzde sıfır faiz oranlarını koruma planına bağlıyor. Bu arada Bitcoin, Mayıs ayından bu yana Euro ile pozitif korelasyon gösterdi.

Rapor, ayın başlangıcında BTC ile S&P 500 arasındaki korelasyon için 8 ayın en düşük seviyesini görürken, her iki piyasa da yatay konsolidasyon yaşadıkça korelasyonun daha sonra artacağını belirtiyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Öte yandan Bitcoin‘in altın ile korelasyonu Temmuz ortasından bu yana pozitif kaldı ve her iki piyasa da son haftalarda düşüş baskısı yaşadı.

Ekim Performansı

Kraken ileriye dönük olarak, Bitcoin’in Ekim ayında Eylül ayına göre daha güçlü bir performans sergileyeceğini ve bunun son dokuz yılın sekizinde sergilenen trendle tutarlı olacağını tahmin ediyor.

Rapor, Ekim ayının BTC için %11’lik bir kazanç sağlayacağını öngörüyor ve bu da Bitcoin‘in ayı 11.850 dolardan kapatacağını gösteriyor. Böylece mevcut fiyat seviyelerinden %

3’lük bir kazanç elde edilmiş olacak. Ancak Kraken, Bitcoin‘in şu ana kadar 2020’de geçen dokuz ayın altısı boyunca aylık ortalamasının altında performans gösterdiğini belirtti.

Kraken’in hafif iyimserliği, iki saygın analistin yükseliş çağrılarıyla gölgede kaldı. Eski hedge fonu yöneticisi Raoul Pal, kısa süre önce kişisel yatırım portföyünün yarısından fazlasını kurumsal olarak benimsenmesi beklentisiyle Bitcoin’e kaydırdığını açıkladı:

Sadece tüm kurumlardan, konuştuğum tüm insanlardan bildiğim kadarıyla, Bitcoin’e muazzam bir fon akışı  geliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar