X

Helium Coin Nedir?

HNT coin, Helium Coin platformunun kendi token’ıdır. 
13:22
12 Ekim 2020

Helium Coin, Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları için merkezi olmayan Blockchain destekli bir ağ olan Helium’un yerel kripto para birimidir. Temmuz 2019’da piyasaya sürülen Helium ana ağı, düşük güçlü kablosuz cihazların birbirleriyle iletişim kurmasına ve node ağı üzerinden veri göndermesine izin veriyor. Node’ları işleten kullanıcılar, Helium’un yerel kripto para birimi HNT’de madencilik yapıyor ve ödüller kazanıyor.

Bunun yanında Helium’un hedefi, 2013’te doğduğu günden bu yana mevcut altyapıdaki yetersizlikleri belirleyerek, IoT iletişimini geleceğe hazırlamak.

HNT Coin Nedir?

HNT coin, Helium Coin platformunun kendi token’ıdır. Helium Blockchain, yeni bir kripto para birimi olan HNT’de kablosuz ağ kapsama alanı oluşturan herkesi ödüllendiren benzersiz bir teşvik modeli oluşturuyor. Bir kablosuz ağ oluşturmak ve dünya çapında milyarlarca Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazına bağlantı sağlamak için yüzlerce uyumlu Hotspot kullanılabiliyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Akıllı evcil hayvan tasmalarından bisiklet izleyicilerine, hava kalitesi ve çevre sensörlerine kadar yüzlerce şirket ve binlerce geliştirici, People’s Network’ü kullanan IoT uygulamalarını zaten kullanıyor. Artık milyonlarca yeni ve mevcut çözüm, sensör ve cihaz, LoRaWAN kablosuz protokolü ve Helium Blockchain’in güçlü bir kombinasyonu olan ‘LongFi’yi kullanarak Wi-Fi veya hücresel olmadan İnternet’e bağlanabiliyor.

Bunlara ek olarak herkes sadece The People’s Network’ü kurarak ve yeni bir proof-of-work modeli olan Proof-of-Coverage’e katılarak HNT kazanabilir. HNT ayrıca IoT cihaz verilerini aktarmak yoluyla da kazanılabilir. Ağı kullanmak ve verileri aktarmak için IoT cihazlarının Veri Kredilerini kullanması gerekiyor.

Öte yandan Helium, kullanıcıların işlemleri onaylaması için ve istikrar sağlamak için ödüllendiren proof-of-coverage (PoC) adı verilen ısmarlama bir fikir birliği mekanizması kullanıyor. PoC, koşullar güvenilir olmadığında node iletişimi için özel olarak tasarlanmış HoneyBadger BFT protokolüne dayanıyor.

Bunların yanında Helium’un üç kurucu ortağı Amir Haleem, Shawn Fanning ve Sean Carey şirketi 2013 yılında kurdu. Haleem, aktif bir eSpor ve oyun geliştirme geçmişine sahiptir. Fanning, tam tersine, 1990’ların sonlarında ilk ana akım eşler arası (P2P) internet hizmetlerinden biri olan müzik paylaşım hizmeti Napster’ı geliştirmesiyle tanınıyor. Carey bise PayPal tarafından satın alınan reklam optimizasyon firması Where dahil olmak üzere Helium’dan önce birden fazla uygulama geliştirme rolüne sahip.

Helium Coin Yorum

Helium projesinin özellikle nesnelerin internetine yani IoT’a odaklanmış olması popülerliğini arttıran bir faktör olarak nitelendiriliyor. Platformun sağladığı avantajlarla birlikte HNT token’a olan ilgi de artıyor görünüyor.

Grafiklere bakıldığında HNT coin Binance listelemesinden sonra artışa geçti ve sonrasında düşüş yaşanmış olsa da ilgi çekmeye devam ediyor.

Helium Coin Nereden Alınır?

Helium coin Bilaxy, Binance ve Hotbit gibi borsalarda listelenmiş durumda. Ancak bu noktada token’ın güncel rakamlarına da göz atmak gerekiyor.

CoinMarketCap verilerine göre yazının yayına hazırlandığı sırada 67.942.125 USD piyasa hacmi ile 124. sırada yer alan HNT token, 1,36 dolardan işlem görüyor. Ayrıca HNT token’ın 24 Eylül 2020 tarihinde 4,03 dolar ile rekor seviyeye ulaştığını ve 10 Haziran 2020’de 0,2533 dolar ile dip seviyeyi gördüğünü belirtmekte de fayda var.

Bunlara ek olarak şu anda dolaşımda 50.076.990 adet HNT bulunuyor ve bu rakamın toplamda 54.903.342 HNT’ye ulaşması planlanıyor.

Helium Coin Satın Al

HNT token, hızlı ve güvenilir bir şekilde dünyanın işlem hacmi bakımından birinci sırada yer alan kripto para borsası Binance ile satın alınabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar