X


Malta Hükümeti Kamusal Faaliyetler İçin Waves İle İş Birliğine Gidiyor

Malta, Blockchain teknolojisine yönelik çalışmalarıyla adından söz ettirmeye devam ediyor.
12:00
13 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bilgilerin dağınık veri tabanında dijital olarak imzalanmasına olanak sağlayan Blockchain henüz çok yeni bir teknoloji. Ancak buna karşın devletler ve şirketler Blockchain patentleri konusunda birbirleriyle yarışıyor.

Malta, Çin, ABD gibi ülkeler Blockchain teknolojisine yönelik ciddi çalışmalar yürütüyor. Özellikle Malta, Blockchain teknolojisine ve kripto paralara verdiği önem sayesinde yabancı yatırımcıların en çok tercih ettiği üçüncü ülke haline geldi. Fakat Malta geçtiğimiz yıl bu sıralamada ilk 10’da bile yer almıyordu.

Blockchain adası olarak anılan Malta’nın cazibesini arttıracak yeni bir gelişme yaşandı. Öyle ki Malta Hükümeti yakın zamanda kamusal faaliyetleri için kripto para ve Blockchain teknolojisi tabanlı yeni bir mekanizmayı benimseyebilir. Blockchain geliştiricileri için kusursuz bir ekosistem sağlayan merkezsiz kripto para birimi Waves’in geliştirici ekibi Malta hükümetinin temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıda Waves platformunun kamu ve özel sektörde potansiyel kullanım alanları tartışıldı.

Toplantıya Malta Başbakanı Joseph Muscat, Dijital Ekonomi ve İnovasyon Bakan yardımcısı Silvio Schembri ve Waves’in CEO’su Sasha Ivanov katıldı. Malta Dijital İnovasyon Merkezi CEO’su Stephen McCarthy’le ve Malta Finansal Hizmetler Servisi temsilcileriyle de ayrı ayrı toplantılar gerçekleştirildi. Malta Başbakanı Joseph Muscat şunları kaydetti:

Hükümetimiz, Malta’nın dijital ekonomide önemli bir merkez olarak konumlandırılmasında aktif bir rol oynadı. Bu önümüzdeki yıllarda Malta’nın ekonomik istikrarının sürdürülebilmesine önemli katkı sağlayacaktır. Dağınık defter teknolojilerini, kripto paraları ve ICO’ları düzenleyerek onlara yasal statü kazandırdık. Malta, kendini Maltayla ilişkilendiren ünlü markalarla heyecan verici bir dönemden geçiyor. Önümüzdeki haftalarda Waves platformuyla daha fazla alanda iş birliği yapmak için sabırsızlanıyoruz.

Akıllı sözleşmelerin 10 Eylül’de MainNet ağına geleceğinin duyurulmasının ardından Waves çok ciddi bir yükseliş yaşadı. Öyle ki 10 Eylül öncesi 1,8 dolar bandında işlem gören Waves %41,3 değer kazanarak 2,6 dolar seviyesine yükselmişti.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar