X


Madenciliğin Son Durumu Dev Şirketleri Nasıl Etkiledi?

Kripto para madenciliğinin gerileyen istatistikleri Nvidia gibi şirketleri olumsuz etkiledi.
18:00
22 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kasım ayının ortalarında önemli ölçüde değer kaybeden kripto para piyasasının bu düşüşü bazı dengelerin değişmesine neden olmuştu. Uzun süredir devam eden ayı piyasası kriptoların fiyatlarını alaşağı edince madencilik sektörü de bu durumdan ciddi şekilde etkilendi. Kripto para madenciliği faaliyetlerindeki kazanç oranı büyük ölçüde düşünce ekipman üreticileri de zarar gördü.

Tayvan merkezli grafik işlemci (GPU) üreticisi Nvidia 2018 yılının son çeyreğinde şirket hisselerinin büyük oranda satıldığına şahit oldu. Bunun sonucunda şirketin hisselerinde %54 oranında değer kaybı yaşandı. CNBC tarafından 21 Aralık 2018 tarihinde bildirilen habere göre bu performans Nvidia’nın S&P 500 listesindeki en kötü performansı sergileyen şirket olduğuna işaret ediyor.

Nvidia’nın piyasa değeri 2016 yılından 2018 yılının eylül ayına kadar kayda değer bir şekilde artış gösterdi. Şirketin yapay zeka (AI) ve kripto para madenciliği için ürettiği GPU’lara duyulan talep arttıkça piyasa değeri 14 milyar dolardan 175 milyar dolara ulaştı.

Kripto para piyasası geçtiğimiz yıla büyük bir yükselişle girince madencilik faaliyetleri de aynı doğrultuda tavan yapmıştı. Madencilik çalışmalarında kullanılacak GPU satışlarının bu denli artması şirket yetkililerinin de beklentileri dahilinde yer almıyordu. Ancak piyasada yaşanan düzeltme hareketiyle beraber GPU satışlarındaki oranlar da geriledi.

Şirketin CEO’su Jensen Huang’a göre kripto sektörüyle ilgili satışlar şirkette ciddi şekilde hissedildi. Ancak satışlardaki düşüşün ardından Nvidia’nın bazı Wall Street beklentilerine uymadığı ifade ediliyor. Üstelik CNBC’ye göre şirketin geliri %58 oranında büyüdü.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar