reklamı kapat

Libra’nın Çıkış Tarihi Üzerine Tahmin Yürütebilir Misiniz?

CoinFlex, Libra’nın 2020’de piyasaya sürülüp sürülemeyeceği ile ilgili tahmin oyunu niteliğinde vadeli işlemler başlatıyor...
15:00
7 Ekim 2019

Cointelegraph’ın haberine göre bir kripto para türev borsası olan CoinFlex, Libra’nın 2020 yılında piyasaya sürülüp sürülemeyeceği üzerine tahmin oyunu niteliğinde bir fiziksel olarak teslim edilecek vadeli işlem sözleşmeleri başlatacağını açıkladı.

Bloomberg’in 7 Ekim tarihli bir haberine göre Seyşeller’de kayıtlı bir platform olan Coinflex’in bu yeni ürünü, 24 Ekim’de ”İlk Vadeli İşlem Açılışı” (IFO) ile piyasaya sürülecek.

IFO Konsepti

Yapılan açıklamalara göre borsanın IFO konsepti vadeli işlem sözleşmelerinin fiyatını 30 cent olarak belirleyecek. Bu fiyata göre Libra’nın 2020 yılında piyasaya sürülme olasılığının %30 civarında olduğu anlaşılıyor.

Borsa CEO’su Mark Lamb Bloomberg’e yaptığı açıklamalarda fiyatın çeşitli yatırımcılarla yapılan istişarelerin ardından belirlendiğini dile getirdi.

IFO başlatıldıktan 30 dakika sonra hala katılım yapmamış olanlar Libra’nın başlatılmasının ne kadar olası olduğunu düşündüklerine göre işlem yapabilecek.

Örneğin bir yatırımcı Libra’nın 2020 yılında piyasaya sürülme ihtimalinin %70 oranında olduğunu düşünüyorsa, bir Libra token’ının %70’i oranında ödeme yapacak. Tahminin tutması halinde ise bir Libra token’ı kazanmış olacaklar. Yanlış tahminde bulunan yatırımcılar ise ödeme alamayacak ve yatırımlarını kaybetmiş olacaklar.

Piyasaya Sürülmeme İhtimali

Öte yandan katılımcılar Libra’nın piyasa sürülmeme ihtimali üzerine de tahmin yürütebilecek.  Yapılan açıklamalara göre uzun ve kısa pozisyonların her ikisi için kazanç Libra başına 1.1 dolar olacak. Lamb konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Facebook, tüm küresel bankacılık sistemi ile ilk günden itibaren rekabet etme yeteneğine sahip, ancak tam da bu yüzden çıkış tarihi belli değil. Yapılan siyasi eleştiriler oldukça acımasız ve kimse Facebook’un bunu aşıp ne zaman piyasaya sürüleceğini bilmiyor.

CoinFlex’in yanı sıra Singapur merkezli borsa ve kripto fonu Three Arrows Capital’in CEO’su Su Zhu da Bloomberg’e yaptığı açıklamalarda kendi platformunun da böyle bir planı olduğunu dile getirmişti.

Bunun yanında düzenleyicilerin olumsuz ve sert tepkileriyle karşılaşan Libra yetkililer piyasaya sürülme tarihi ile ilgili karışık sinyaller veriyor. Örneğin, Libra Association genel müdürü Bertrand Perez, tüm bölgelerde düzenleyicilerle görüşmelerin devam ettiğini ve gecikmelerin yaşanabileceğini dile getirmişti. Perez’in açıklamalarına buradan ulaşabilirsiniz…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun