Kritik Rapor Endişe Yarattı! Geçmişte Yaşandı! Bitcoin’de Felaket Senaryosu!

FTX krizi ve makroekonomik şartlar piyasası tehdit etmeye devam ederken, Bitcoin (BTC) fiyatını etkileyebilecek önemli bir risk ile karşı karşıya.
18:00
4 Aralık 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

FTX krizi ve makroekonomik şartlar piyasası tehdit etmeye devam ederken, Bitcoin (BTC) fiyatını etkileyebilecek önemli bir risk ile karşı karşıya.

Madenciler, Satmaya Devam Ediyor? Büyük Risk!

Analitik şirketi CryptoQuant raporuna göre, Bitcoin madencileri büyük miktarlarda BTC satmaya devam ediyor. CryptoQuant tarafından paylaşılan verilere göre, 1 Aralık itibarıyla, Bitcoin madencileri şimdiden 10.000  BTC sattı.  CryptoQuant analisti Joaowedson, konuyla ilgili önemli noktalara değindi. Uzmana göre, Bitcoin madenciliğinin mevcut maliyeti ve BTC fiyatındaki düşüş bu süreci daha fazla tetikliyor. Joaowedson, ”Bitcoin’in mevcut fiyatı ve birçok ülkede madenciliğin yüksek maliyeti ile karşı karşıya kalan madenciler BTC’lerini satmak zorunda kalıyor” dedi. Özellikle yüksek enflasyon ve Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle artan enerji fiyatlatları, madencileri çıkmaza sokuyor. Mevcut durum, Bitcoin’in kendisi hem de madenciler için büyük riske işaret ediyor. Birçok şirket, operasyonlarına ara verirken bazı şirketler ise iflas etmeye başladı.

Bu süreçte, mandeci kapitülasyonu söylentileri de ivme kazanmaya başladı.  Madencilik geliri, piyasanın tanık olduğu geçmiş satışlardan da etkilendi. Glassnode verilerine göre,  Bitcoin madencilerinin geliri 814,28 BTC idi. CryptoQuant‘tan raporuna göre, Bitcoin madencileriyle ilgili mevcut durum 6 Haziran 2022’de gördüğümüz krize benziyor. O zamanlar BTC’nin fiyatı birkaç gün içinde 31.150 dolardan 20.000 dolara düştü. Rapor, madenci kapitülasyonu uyarısında bulunuyor. Kapitülasyon, Bitcoin madenciliği zarar etmeye başladığında gerçekleşir madenciler bitcoin’lerini satıp tesislerini  kapattıklarında, ayı piyasasını uzatabilir.

Madenciler, Neden Önemli?

Geçen yıl bu zamanlar BTC, mevcut fiyatından %68 daha yüksek bir değerle işlem görüyordu. BTC, 10 Kasım 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.044 dolara ulaşmıştı. Bitcoin madencileri, kripto para piyasasının temel yapı taşlarından biridir. Madenciler, ayrıca volatiliteyi düşüren  güçlü direnç seviyeleri yaratır. Madenciler aynı zamanda BTC’nin en büyük holder’larından biri  konumunda.

Dolayısıyla coin’lerini  ellerinde tutarak ve tasfiye ederek piyasayı her yönde ellemeleri mümkün. Sonuç olarak,  piyasa ve madenciler arasında yakın bir korelasyon var. Bitcoin  fiyatındaki büyük düşüş ve artan enerji maliyetleri BTC madencilerinin zor zamanlardan geçmesine neden oldu. Geçtiğimiz hafta, halka arz olmuş Bitcoin madencisi Core Scientific çok yakında potansiyel iflas açıklamasında bulundu. Şimdi de bir başka BTC madencisi Iris Energy, temerrüt riskiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı. Bu durum, madencilik sektörünün diken üzerinde olduğunu ortaya koyuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI