X


Kripto Paralar Adım Adım Nasdaq’a Geliyor!

Nasdaq'a bağlı olarak çalışan gizli kaynak, borsanın kripto paralarla ilgili sürpriz planını kamuoyuyla paylaştı.
14:00
11 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Nasdaq yakın zamanda yüzlerce kripto paranın fiyatını analitik olarak tahmin eden araçları kurumsal yatırımcılarının hizmetine sunabilir.

Şirketin planlarına aşina bir kişiye göre ABD merkezli menkul kıymetler borsası, Analiz Merkezine (AH) kripto paraların fiyat hareketlerini tahmin eden araçlar eklemeye hazırlanıyor. Geçen yıl devreye sokulan Merkez, yatırımcılara piyasa hareketlerini daha iyi değerlendirme imkanı tanımak için makine öğrenimi ve doğal dil işleme NLP’nin imkanlarından yararlanarak sosyal medyayı ve diğer alternatif veri kaynaklarını çözümlüyor.

Şu ana kadar yalnızca geleneksel varlıklara odaklanan AH’e kriptoların eklenmesi, Wall Street’in kripto para sektörüne karşı ilgisinin giderek arttığına işaret ediyor.

Nasdaq alternatif veri sorumlusu Bill Dague:

İlginin fazla olmasını göz önünde bulundurarak kripto paralarla bağlantılı veri setlerini araştırıyoruz. Kripto paralarla bağlantılı ürünleri kabul edip etmeyeceğimizi zaman gösterecek.

Konu hakkında Nasdaq’la işbirliği yapan kaynak kişi ise yeni kripto para aracının kasım ayında hizmete başlatılma hedefiyle şu sıralar beta test aşamasında olduğunu belirterek gayet kendinden emin bir tavır takındı. Hizmetin yaklaşık 500 kripto para hakkında fikir vereceğini belirten kaynak, analiz sürecinde üç adımlı bir süreçten geçildiğini ekledi: Cüzdanların fon akışını kontrol etme, borsalardan gelen veriler ve sosyal medya verileri.

Sosyal medyada duygu/fikir analizi kısmı mevcut, makine öğrenimi ve NLP’nin uygulanmasıyla Twitter’dan işe başlanacak, sonrasında StockTwits eklenebilir ve belki de Reddit.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI