reklamı kapat

20 Yıl Önce İnterneti Küçümseyen Nobel Ödüllü Ekonomistten Bitcoin Makalesi

Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman Bitcoin'le ilgili makalesinde doğruluğu şüpheli yorumlarda bulundu.
11 Eylül 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman 20 yıl önce internetin ekonomiye faks makinesinden fazla etki etmeyeceğini iddia etmişti. Krugman temmuz sonunda New York Times’da “İşlem Masrafları ve Bağlantı İpleri: Neden Kripto Paralara Şüpheyle Yaklaşıyorum” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Bu hafta sonu Tomer Federman VentureBeat için yazdığı yazıda, “teknoloji hakkında herhangi bir şey bilmediğini” belirten Krugman’ın yanıldığı farklı noktalara dikkat çekti.

Bitcoin ≠ Crypto

Krugman’ın düşündüğünün aksine Bitcoin kripto para dünyasının tamamını temsil etmiyor. Sayıları 2000’e yaklaşan altcoin’ler farklı teknolojiler kullanıyor ve farklı iş modellerine sahip.

İtibari paraların sorunları var

Krugman – muhtemelen Lightning Network öncesini kastederek – kriptolarda işlem ücretlerinin yüksek olduğunu iddia ediyor. Ancak uluslararası para transferi yapanların çok iyi bildiği gibi itibari paraların da işlem ücretleri çok yüksek. Dolar haricindeki kripto paraların stabil olmadığını görmek için Türkiye örneğini incelememiz yeterli.

Verimlilik sorunsalı

Bitcoin tahmin edilemez bir şekilde fiyat ve ilgi artışı yaşadı ve ölçeklenmeyle ilgili sorunlar baş gösterdi. Ancak BTC’de bu sorunun önüne geçilmek için birçok çözüm üzerinde çalışılıyor ve diğer kripto paralar bu sorunla baş etmek için farklı stratejiler deniyor.

Bitcoin suçlular için değil

Birçok merkez bankası, tanınmış firma ve ileri görüşlü kişi geleceğin Blockchain teknolojilerinde olduğunu düşünüyor. Ve evet, suç unsuru burada da mevcut. Ancak suç kavramı kripto paralarla aynı zamanda icat edilmedi. Ve parasal aktiviteleri değiştirilemez bir deftere kaydetmek pek de suçluların tercih edeceği bir yöntem gibi görünmüyor.

Kaynak: bitcoinist.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
ETİKETLER