X


Kripto Para Piyasasını Kana Bulayan Gelişmenin Ayrıntıları: Çin Ne Yapmaya Çalışıyor?

Çin yasakları kripto para piyasasını tekrar kana buladı.
13:31
24 Eylül 2021

Çin Halk Bankası (PBoC), kripto para alım satım faaliyetlerini kısıtlama kararlarına bir yenisini ekledi. PBoC, kripto önlemlerini sıkılaştırdı. Çin yasakları kripto para piyasasını tekrar kana buladı. Lider kripto para birimi Bitcoin, gelişmenin ardından 2.000 doları sildi.

Çin Yasağının Ayrıntıları

Çin Halk Bankası bugün açıkladığı raporda fiat para birimleri ile kripto varlıkları arasındaki tüm işlemleri kapsayan operasyonları yasa dışı faaliyet olarak tanımladı. PBoC, Çinli kullanıcıların kripto alım satım faaliyetlerin yuanla destek veren Huobi, OKEx ve Binance‘de hala mevcut olan tezgah üstü hizmetleri hedefleyecek.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Ayrıca bu bildirim kripto türev işlemleri sunmanın, Çinli vatandaşlar için erişilebilir kılan deniz aşırı borsalar için bile ülkede yasa dışı olarak belirtildi. Ancak Huobi, OKEx ve Binance’in OTC hizmetlerini durdurup durdurmayacağı henüz belli değil. PBoC, Çin’de yaşayan ancak ülkede kripto hizmetleri sağlayan deniz aşırı borsalara da yasal kovuşturmaya tabi olduğunu aktardı.

Kripto para piyasasının amiral gemisi, bu yıl Çin yasaklarının ardından düşüşler yaşadı. Çin’de merkezi makro ekonomik planlama ajansı olan Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, bu ay kripto madenciliği baskısını eyalet hükümetinin yıllık temel performans ölçümlerinin bir parçası haline getiren belgeyi yayınladı. Çinli yatırımcıların hala merkezsiz ve gizlenmiş bir şekilde madecnilik yaptıkları göz önüne alındığında bu hareket madencilik faaliyetlerinin önüne geçmeyi hedefleyen sistematik ve sürekli bir çabayı ifade ediyor.

Kripto Para Piyasası Düşüşte

Bitcoin fiyatı, Çin yasağı haberinin ardından 44.000 dolar seviyelerinden 42.000 dolarlık fiyat bandına geriledi. BTC ile birlikte piyasa geri çekilirken kayıplar çift hanelere tırmandı. En büyük altcoin Ethereum 2.800 dolara Binance Coin 349 dolara kadar düştü.

Liderin kritik bir direnci test ettiği sırada gelen Çin haberi, kripto para piyasası katılımcılarını FUD’a sürükledi. Ancak uzmanlar bu gibi hamlelerin piyasayı tehdit etmediğini belirtiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI