X

Kripto Para Piyasası, Derin Düşüşün Yaralarını Sarıyor: Bitcoin ve Altcoin’ler Neden Düştü?

Genel piyasa değeri yaklaşık olarak %20'nin üzerinde düştü ve 500 milyar dolar süpürüldü.
19:58
4 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasası, lider Bitcoin‘in %20’ye varan düşüş sekansının ardından kızıla büründü. Piyasada görülen kargaşa, son 24 saat içerisinde 2.5 milyar doların üzerinde kaldıraçlı pozisyonun tasfiye edilmesiyle son 15 ayın en büyük tasfiye gününü yaşadı.

Piyasada Yaralayıcı Düşüş

Genel piyasa değeri yaklaşık olarak %20’nin üzerinde düştü ve 500 milyar dolar süpürüldü. Derin düşüşün ardından uzmanlar bir dizi faktörün aşağı yönlü hareketi tetiklediğine inanıyor. COVID varyantı Omicron‘un geleneksel piyasalarda yarattığı korku birincil neden gibi görünüyor.

Bununla birlikte piyasa analistleri, borsalardaki kaldıraçlı pozisyonları ve yüksek fonlama oranlarına dikkat çekti. Kripto fonlama oranları tekrar negatife döndü ve çoğu kişi, piyasanın kırmızıda işlem görse bile bunun yükseliş işareti olduğuna inanıyor. Öte yandan ABD’de görüşülen kripto düzenlemelerinin son zamanlarda baskıya neden olduğuna ve katı politika çağrısında bulundu. Kongre 8 Aralık’ta Coinbase, FTX ve diğer platformların CEO’larına söz verdiği bir oturum düzenleyecek.

Kripto Para Piyasası Düşüş Trendinden Kurtulacak Mı?

Son derece olumlu bir ekim ayının ardından kripto uzmanları son çeyrekte yükseliş tahminin bulunmuştu. Ancak aralık ayının başlangıcı aksini işaret etti. Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi bir buçuk ayın ardından aşırı korku seviyesine düştü. Kripto para pyiasası şu anda düşüş eğiliminde olsa da uzmanlar henüz bir piyasa zirvesine ulaşmadığımıza inanıyor.

2017 yılı boğa döngüsüne atıfta bulunan PlanB, Bitcoin fiyatı için 100.000 dolarlık öngörü tahminini yineledi. Öte yandan düşüş bekleyen kripto analistleri dip seviye olarak 37.000 doları işaret etti. Şu an için düşüşün kripto para piyasası katılımcıları arasında bir beklenti olmadığını belirtmek gerekiyor. Mevcut analizler, olumlu yöndeyken bu dönemin sabırla, paniksiz geçmesi önerisi uzmanların dilinden düşmüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI