X


Kanlı Cumartesi Etkisini Koruyor: Bitcoin (BTC) Fiyatında Sert Düşüş

Amiral gemi Bitcoin, bir yıldaki en güçlü düşüşlerinden birini yaşadı.
19:27
4 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lider kripto para birimi Bitcoin, 56.000 dolarlık seviyeden yaklaşık 10.000 doların üzerindeki kayıpla inanılmaz bir geri çekilme izledi. Bu yazının kaleme alındığı sırada ise Bitcoin 48.000 dolara kadar çıkarken Ethereum 4.000 dolarlık bayrağı geri almayı bildi.

Bitcoin’den Sert Düşüş

Amiral gemi Bitcoin, bir yıldaki en güçlü düşüşlerinden birini yaşadı. Kripto para piyasasının lideri Bitcoin, yıl içerisinde hızlı ve değişken hareketler sergilemiş olsa da 2021’deki üçüncü en güçlük gecelik düşüş kaydedildi. Bitcoin 42.000 dolarlık yerel diple işlem görürken kullanıcılar için yeterli likidite sağlayamayan borsalarda daha düşük seviyeleri gördü.

Dev kripto para borsası Huobi’de Bitcoin fiyatı 28.000 dolarlık noktayı gördü. Güçlü düşüşün arkasındaki neden ise %15’lik düzeltmeden sonra bile yüksek oranda kaldıraçlı olmaya devam eden pazarın geniş çapta aşırı ısınmasıydı. Yüksek kaldıraçlı çok sayıda long ve short pozisyon nedeniyle artan oynaklık birkaç saat içerisinde piyasadaki çoğu pozisyonu sildi.

Kripto para piyasasındaki birçok altcoin çift haneli kayıplarla yüzleşti. Lider altcoin Ethereum, an itibarıyla kritik bir seviyeye yükselirken artış sinyalleri gelmeye başladı. Genel piyasada %20’lere varan kan kaybı, mevcut durumda tek hanelere geçme adına mücadele veriyor.

Bitcoin Fiyat Tahminlerinde Olumlu Sinyaller

Bunun yanı sıra popüler analist PlanB, 100.000 doları aşan Bitcoin fiyat tahmininin geçerli olduğunu ileri sürdü. Stock to Flow modelinin yaratıcısı PlanB, geçtiğimiz ay kaydedilen ıskaya rağmen modelin çalıştığını ve 100.000 dolarlık hedefin mevcut senaryo olduğunu belirtti. Son olarak ise piyasadaki oynaklık hala yüksek seviyelerde ve Bitcoin, 50.000 dolara tırmanmak adına girişimlerini sürdürüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar