X


Kripto Para Borsası Suçunu İtiraf Edip Cezayı Kabullendi

Coinsquare kripto para borsası cezayı kabullendi.
15:47
22 Temmuz 2020

Kanada’nın finansal regülatörü OSC tarafından geçtiğimiz günlerde gündeme getirilen ve hakkında dava açılan Kanada merkezli kripto para borsası Coinsquare, suçunu kabul edip cezayı üstlendi. OSC, söz konusu kripto para borsasının direkt olarak üst düzey yönetim ekibinin emri ve müdahalesi ile wash trading yaptığını yani sahte hacim ürettiğini iddia etmekteydi.

Coinsquare Yöneticileri İstifa Ediyor

Konu hakkında yayınlanan yeni bir bildiriye göre Coinsquare CEO’su Cole Diamond ve Başkan Virgile Rostand pozisyonlarından istifa etmeyi ve sırasıyla 1 milyon dolar ile 900.000 dolarlık ceza ödemeyi kabul etti. Diamond ve Rostand’ın bunun yanı sıra üç yol boyunca firma yöneticiliği yapmasının yasaklandığı da belirtiliyor.

Coinsquare’in başka bir yöneticisi Felix Mazer de pozisyonundan istifa edecek ve gönüllü olarak OSC’ye 50.000 dolar ödeyecek. Buna ek olarak Coinsquare kripto para borsasının da OSC’nin dava boyunca harcadığı masraflar için 300.000 dolar harcayacağı belirtildi. Coinsquare kripto para borsasının 2018 ve 2019 yılları arasında piyasa manipülasyonu yaptığı tespit edilmişti.

Kripto para borsasının toplamda 590.000 Bitcoin değerinde sahte hacim yarattığı kanıtlandı. Bu da yaklaşık olarak 5,5 milyar dolara tekabül ediyor ve yatırımcıların bu şekilde kötü yönlendirildiği ifade edilmekte. OSC’nin Coinsquare uyarısından sonra davanın bu kadar çabuk sonuçlanması ise regülatörlerin ne kadar etkili çalıştıklarını gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar