reklamı kapat

Finansal Regülatör Uyardı: Bu Kripto Para Borsasına Dikkat!

Kanada'nın finansal regülatörü popüler bir kripto para borsasına karşı uyardı.
11:03
19 Temmuz 2020

Kripto para birimlerinin ana akım kitlelerce kullanılması ve tanınması arttıkça, kripto para borsalarının sayısı da artmakta. Kripto para borsalarının sayısındaki bu artış ise, borsaların genel kalitesinde ciddi bir düşüşe neden oluyor. Daha fazla kullanıcının sektöre girmesi ile beraber en alt seviyelerdeki kripto para borsalarının bile kullanımı artmakta.

Kanada’nın finansal regülatörü ise popüler kripto para borsalarından birisine karşı bir uyarıda bulundu ve bunun yatırımcıları kandırdığını iddia etti. Kanada’nın finansal regülatörü Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu (OSC) tarafından yapılan açıklamada Coinsquare kripto para borsasının hem piyasa manipülasyonu yaptığını hem de müşterileri ticari hacim konusunda aldattığını vurguladı.

Borsanın kurucusu Virgile Rostand, CEO’su Cole Diamond ve CCO’su Felix Mazer’in borsanın bu yasa dışı işlemlerinden sorumlu olduğunu belirten OSC yetkilileri, konu hakkında dava da açtı. Dava hakkındaki ilk görüşme ise 21 Temmuz tarihinde yapılacak.

590.000 Bitcoin Değerinde Sahte Hacim Yaratıldı

OSC, mahkemeye yaptığı başvuruda Diamond’ın 2018 yılının Mart ayında Rostand’a verdiği emir ile ticari hacmin sahte bir şekilde arttırılmasını istediğini vurguladı. Rostand da bu emir üzerine wash trading yani sahte hacim üretme yolunu seçti. Coinsquare kripto para borsasının 17 Temmuz 2018 tarihi ile 4 Aralık 2019 tarihleri arasında 840.000 sahte hacim işlemi yaptığı iddia ediliyor. Bunların toplam hacminin ise 590.000 Bitcoin’e tekabül ettiği belirtilmekte.

Bu miktar Coinsquare’in o tarihlerdeki ticari hacminin yaklaşık olarak %90’ına tekabül etmekte ve durumun ne kadar vahim olduğu bu verilerden de anlaşılabilir. Coinsquare’in sahte hacim davasının nasıl sonuçlanacağı ise diğer borsalar için emsal olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.