X


Japonya’daki Borsa Lisans Başvuruları Artıyor

Japonya'da kripto para borsası lisansı almak isteyenlerin sayısı günden güne artıyor...
15:00
29 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Anonim bir Japon Finansal Hizmetler Ajansı (FSA) çalışanı 28 Aralık’ta yaptığı bir açıklamayla, FSA’nın 190 kripto para borsası lisans başvurusunda bulunduğunu dile getirdi.

FSA’nın yerel kripto para endüstrisine kendi kendini düzenleme statüsü vererek Japonya Kripto Para Birimi Borsası Birliği’ne (JVCEA) bu alanı denetleme yetkisi verdiği haberini daha önce sizlerle paylaşmıştık. JVCEA’nın artık kara para aklama karşıtı (AML) politikalar geliştirmesi ve kripto para borsalarına kılavuzluk etmesi bekleniyor.

Kısa süre önce yayımlanan haberlere göre, kripto para borsası Coincheck’in Jpaonya Finansal Hizmetler Ajansı’ndan lisans aldı. Ancak FSA borsanın Ocak ayında yaşadığı saldırı sonrasında borsaya iki iş iyileştirme emri verdi. Bu iyileştirme emirleri, temel olarak müşteri korumasını ve kara para aklamayı önleme tedbirleri için daha yüksek standartlar koymayı içeriyor. Ayrıca FSA Mart ayında kurallara uymadığı gerekçesiyle yedi kripto para borsasına “ceza ihbarları” gönderdi.

Öte yandan Ağustos ayında FSA’ın bir komisyon üyesi yaptığı açıklamayla “kripto para endüstrisinin uygun düzenlemeler altında büyümesini” istediğini dile getirmişti. Ayrıca ajansın kripto para endüstrisinin önüne engeller koymak gibi bir amacının olmadığını da ifade etmişti.

Bununla berber Japonya’da kripto para ve Blockchain endüstrisi FSA’ın istediği doğrultuda büyüyor. Ayrıca Temmuz ayında ajans kripto para birimleri de dahil olmak üzere fintech ile ilgili alanları daha iyi düzenleyebilmek için byük bir değişiklik geçirdi.

Bunların yanında Japonya’da Strateji Geliştirme ve Yönetim Bürosu, Teftiş Bürosu’nun yerini aldı ve finansal strateji politikası geliştirerek dijital para birimleri, fintech ve kara para aklama konularını ele alacağını açıkladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar