X


Japonya, Kripto Para Borsalar Birliği’nden Ne Bekliyor?

JFSA kendi kendini düzenleme statüsü verdiği Jvcea’dan beklentilerini açıkladı…
12:00
27 Aralık 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Japonya’nın en üst finansal düzenleyicisi verdiği bir röportajda, ülkedeki kripto para borsalarının kendi kendini düzenleme konusundaki beklentilerini açıkladı. Kurum, uyumun sağlanması için borsaların kendi kendilerini düzenlemesine imkan tanıyacak bir kuruluşu onaylamıştı. Japonya’daki düzenlenmiş 16 borsa da bu kuruluşun üyesi…

Ülkenin en üst finansal düzenleyicisi olarak bilinen Japonya Finansal Hizmetler Ajansı (JFSA) Ödeme Hizmetleri Yasası kapsamında, Japonya Kripto Para Borsalar Birliği’ne (Jvcea) kendi kendini düzenleyen kuruluş (SRO) statüsü verdi.

JFSA verdiği röportajda “kripto varlıklarının içinde olduğu hızlı değişen koşullara ayak uydurabilmek için SRO’nun esnek bir şekilde hareket edebileceğini” ifade etti ve şunları ekledi:

Jvcea ile yakın temas halinde çalışmamız gerektiğini düşünüyoruz. Böylece kurum kendi kendini düzenleme kurallarını oluşturarak ve uygulayarak hem üyelerini izleyebilir hem de kendi kendini düzenleme işlevini başarıyla gerçekleştirebilir.

Jvcea’nın “işleri uygun şekilde yürütebilmesi” ve denetlenebilmesi için JFSA ile işbirliği içinde çalışması bekleniyor. Ajans ayrıca “güvenlikle ilgili araştırmaların yapılabilmesi, sistemlerin güvenliğinin arttırılabilmesi” ve “borsa kullanıcılarının farkındalığını arttırmaya yönelik çalışmaların” yapılabilmesi için de işbirliğinin gerekli olduğunu ifade ediyor.

Ayrıca JFSA Jvcea’dan, “sistem güvenliği açısından ve kullanıcıların güvenliği açısından düzenlemelerin kapsamadığı alanlarda cüdan yönetim süreçlerinin güvenliğin sağlamasını da” bekliyor. Konuyla ilgili ajans şunları ekliyor:

Kendi kendini düzenleme yoluyla mevcut yasalar ve düzenlemeler altında belirtilmeyen hükümlerin yanı sıra düzenlemelerin kapsamadığı alanlarda dana net ve ayrıntılı kurallar koymasını bekliyoruz.

Japonya’nın faaliyetlerini kayıtlı olarak sürdüren 16 borsası Jvcea’nın üyesi… Başlangıçta yalnızca kayıtlı borsalar birliğe katılabiliyordu. Ancak SRO statüsü verildikten sonra kurum, diğer kripto para borsalarına da kapılarını açtı.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER