X


Dev Bankaya Milyon Dolarlık Ceza!

Geçmişte kara para aklama faaliyetlerine uygun olduğu için Bitcoin'i eleştiren Morgan Stanley aynı konudan ceza yedi.
15:00
27 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Geleneksel finansal sistemdeki kuruluşlar Bitcoin öncülüğündeki kripto paraların kara para aklama faaliyetlerine elverişli yapıda olduğunu ileri sürerek bu yeni varlık sınıfını acımasızca eleştiriyor. Ancak geçtiğimiz günlerde ironik bir olay gerçekleşti. Dünyanın en büyük finansal kuruluşlarından Morgan Stanley adlı banka, kara para önleyici faaliyetlere yönelik gerektiği şekilde hareket etmediği için büyük bir cezaya çarptırıldı.

Wall Street Journal’da geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir habere göre Morgan Stanley 10 milyon dolar ceza aldı. Düzenleyici organ Finansal Sektör Düzenleme Kuruluşu (FINRA) tarafından verilen cezaya gerekçe olarak bankanın kara para aklamayı önleme (AML) programına uygun hareket etmediği ifade edildi. FINRA tarafından 26 Aralık Çarşamba günü konu hakkında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Banka beş yıldan uzun bir süre boyunca kara para aklamayı önleyici program dahilindeki, belirli şüpheli işlemlerin koordine ve tespit edilmesi görevini layıkıyla yerine getirmemiştir.

Düzenleyiciye göre Morgan Stanley’nin otomatik AML denetim programı finansal işlemlerle ilgili verileri toplamadı. Söz konusu işlemlerin elektronik transferlerdeki ve yüksek risk içeren ülkelerde faaliyet veren yabancı borsalardaki milyarlarca doları kapsadığı ifade ediliyor.

Büyük bankalar inceleme altında

Morgan Stanley kara para aklama faaliyetlerine ilişkin haberlere konu olan tek banka değil. Geçtiğimiz ay Deutsche Bank da aynı konu hakkında ileri sürülen ilgi çekici iddialara konu olmuştu. Konuya yönelik yapılan araştırmalarda bankanın 354 milyon dolar kara parayı 2016 yılında elden geçirdiği iddia ediliyor. Alman bankacılık devinin müşterileri için sınır ötesi hesaplar oluşturarak yatırımcıların vergilerden sıyrılmasına zemin hazırladığı da iddialar arasında yer alıyordu.

Bankacılık sektörünün önemli isimlerinin böyle konulara isimlerinin karışması Bitcoin gibi gelecek vadeden varlık sınıflarının elini güçlendiriyor.

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER