reklamı kapat

Japonya Kripto Para Çalışma Komisyonu ICO’ları Yasallaştırmak İçin Çalışıyor

6 Nisan 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Japonya Hükümeti tarafından desteklenen kripto para çalışma komisyonu, ICO’ları yasallaştırmak ve düzenlemek amacıyla yeni bir yasa tasarısı teklifinde bulundu.

Japonya Kripto Para Çalışma Komisyonu; milletvekilleri, akademisyenler, bankacılar ve iş adamlarından oluşuyor. 5 Nisanda yapılan kamuoyu açıklamasında komisyon hükümete, ICO’ların yasallaştırılması, endüstrinin benimsenmesi ve yatırımcıların korunması çağrısında bulundu.

Komisyon raporunda ICO’lar için ” Hala emekleme aşamasında ve henüz sektörde herhangi bir uygulama bulunmuyor. ICO’ların halkın güvenini kazanması ve güvenilir bir finansman yöntemi olarak kabul edilmesini sağlamak için yasal düzenlemeler getirilmeli ” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca raporda tüm yatırımcılara KYC doğrulamalarının uygulanması ve ön satışa başlanılmadan önce ICO katılımcılarına ve diğer yatırımcılara proje hakkında detaylı bir açıklama yapılması isteniyor. Muhtemelen borsalar artık yeni bir token listelerken bu yeni standartları benimseyeceklerdir.

Rapora düzenleyecilerin gelecekte yeni kurallar ekleyebileceği de göze çarpan ayrıntılar arasında. Bloomberg’e göre Finansal Hizmetler Dairesi, Çalışma Komisyonu’nun bu raporunu en kısa sürede ele alacaktır. Fakat bu düzenlemeler taslağının yasa haline gelmesi birkaç yıl sürebilir.

Hazırlanan yasa tasarısının yürürlüğe girmesi Japonya’nın dijital dünyanın merkezi haline gelebilir. Özellikle Çin, Güney Kore ve Japonya gibi bölgesel rakipler en azından bugün için ICO’lara karşı sert bir tavır takınıyorlar.

Japonya Finansal Hizmetler Dairesinin (FSA) özellikle borsalar üzerinde çok ciddi bir denetimi olduğu bugünlerde raporun kamuoyuna sunulması oldukça göze çarpıyor. FSA özellikle Coincheck faciasından sonra borsaların hayatlarına devam edebilmeleri için bazı güvenlik gerekliliklerini yerine getirmesini istemişti.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.