reklamı kapat

Koreli Düzenleyicilerden Kripto Para Borsalarına Uyarı

5 Nisan 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Güney Koreli düzenleyiciler ülkede faaliyet gösteren 12 kripto para borsasına yeni bir uyarı gönderdi. Bu uyarıya göre borsaların kullanıcı sözleşmelerini gözden geçirmeleri gerekiyor.

Geçtiğimiz çarşamba günü yayınlanan resmi bir açıklamaya aracılığıyla Güney Kore’deki mali düzenleyici kuruluş Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) ülkedeki bazı kripto para borsalarına çeşitli direktifler gönderildiği ifade edildi. Bu borsalar arasında tüm dünyada tanınan Bithumb, Korbit ve Coinone gibi platformlar da bulunuyor.

Yerel haber kaynaklarından edinilen bilgilere göre FTC yetkilileri sözü geçen borsa platformlarının kullanıcı sözleşmelerini kusurlu buldu. Üstelik yetkililer borsalarla kullanıcıları arasında sağlanılan bu sözleşmelerin müşterileri yeterince korumadığı yönünde görüş bildirdi.

FTC bahsedilen sözleşmelerde bulunan ve üyeliklerini sonlandırmak istemeleri durumunda kullanıcıları finansal bir yükle karşı karşıya getiren hükümlere atıfta bulunarak bu sözleşmelerin niçin kusurlu bir yapıya sahip olduklarını ifade etti.

FTC tarafından atılan bu hamle Güney Kore hükümetinin kripto para borsa ekosisteminin güvenliğini sağlamak için aldığı en son önlem olarak ifade edilebilir. Bu hamlenin yanı sıra yetkililer geçen ay içerisinde kripto para borsalarıyla çalışan bankaların kara para aklamayı önleyici faaliyetlerini derinlemesine incelemişlerdi. Ayrıca FTC’den gelen bu hamle yetkililer tarafından muhtemel bir vergi kaçırma olayına yönelik yürütülen soruşturmayla aynı ana denk gelmiş oldu.

Devlet tarafından oluşturulan bu tür düzenleyici yaptırımların yanı sıra kripto para borsaları sektörün beklentilerini karşılayacak başka bir durumla yüzleşiyor. Bu hafta ülkenin başkenti Seul’da düzenlenen bir etkinlik kapsamında borsa platformlarının temsilcileri kendi kendisini düzenleyen bir sistemi uygulama vaadinde bulundular. Bu sistem aracılığıyla kullanıcıların daha iyi istifade edebilecekleri “sağlıklı bir piyasa” ortamı oluşturabilmek hedefleniyor.

Kripto para borsalarına yönelik getirilen sıkı düzenlemelere rağmen Güney Kore hem kripto para hem de blockchain alanlarında büyük bir piyasa olarak kullanıcılarına hizmet vermeyi sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir ankete göre Koreli gençler kripto paralara büyük bir ilgi duyuyorlar. Ayrıca ülkenin başkenti Seul kendi kripto parasını geliştirmeye yönelik faaliyetlerini sürdürüyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.