reklamı kapat

Kore Merkez Bankası Kripto Para Anketi Düzenledi

29 Mart 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Güney Kore Merkez Bankası tarafından yürütülen bir anketin sonuçlarına göre 20-40 yaş aralığındaki Güney Kore vatandaşlarının büyük bir kısmı kripto paralardan haberdar. Yerel bir haber ajansı tarafından yayınlanan bir gönderi aracılığıyla kamuoyuna ulaşan ankete göre bu vatandaşlar kripto para yatırımlarıyla da yakından ilgileniyor.

Ülkenin merkez bankası Bank of Korea tarafından gerçekleştirilen ankete toplamda 2511 farklı kişi katıldı ve katılımcıların %21.6’lık bir kısmı kripto paralardan haberdar olduğunu ifade etti. Bu anket Güney Kore halkının kripto paralara karşı duyduğu büyük ilgiyi herkese bir kez daha kanıtlamış oldu.

Kripto paralardan haberdar olduğunu ifade eden %21.6’lık kesim içerisinde bulunan 20-40 yaş aralığındaki katılımcıların kripto para farkındalık yüzdesine en büyük katkıyı yapan sınıf olduklarına işaret edildi. Ankete göre 20’li yaşlarındaki katılımcıların %29.4’ü, 30’lu yaşlarındaki katılımcıların ise %40.3’ü kripto paralardan haberdar. Dahası 20’li ve 30’lu yaşlarında bulunan anket katılımcılarından kripto para yatırımı yapmaya meyilli olanların oranı ise sırasıyla %24.2 ve %20.1.

Öte yandan yaş aralığı büyüdükçe bu oranların küçüldüğü görülüyor. Ankete katılan 60’lı ve 70’li yaşlarındaki vatandaşlardan kripto paralar hakkında bir şeyler duyanların oranı sırasıyla %5.7 ve %2.2 olarak ifade ediliyor.

Güney Kore merkez bankası müdürü Lee Ju-yeol geçtiğimiz yılın Ekim ayında kripto paralara ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Ju-yeol bu açıklamalarda Bitcoin (BTC) gibi kripto paraların ülkede birer emtia olarak düzenlenebileceklerine işaret etmişti. Bitcoin’in bir para birimi yerine bir emtia olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Ju-yeol bu konuya ilişkin şu ifadeleri kaydetmişti:

“Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) tarafından yapılan para tanımına göre bu sanal değerlere para olarak bakmak pek mümkün görünmüyor. Bu sanal değerler ancak birer emtia olarak değerlendirilirlerse düzenlenebilmeleri mümkün hale gelebilir. Malesef bu değerler bir para birimi olarak düzenlenemezler.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.