reklamı kapat

Japon Hükümeti de Kripto Para Dünyasına Dahil Oluyor

Japonya hükümeti merkez bankası dijital paralarına sıcak bakmaya başladı.
15:51
15 Temmuz 2020

Yerel haber kaynaklarından Nikkei tarafından iddia edilen bilgilere göre, Japonya hükümeti kendi merkez bankası dijital para birimi ile ilgili planlarını resmi ekonomik planına dahil etmeyi planlıyor. Japonya’nın özellikle Çin’in dijital para konusunda önemli çalışmalar yapmasına binaen böyle bir adım attığı görüldü ve yakında resmi bir plan ile adından söz ettirebilir.

Ekonomik Plana Kripto Para Taslağı Damga Vuracak

Japonya Merkez Bankası bundan yaklaşık 10 gün önce Dijital Yen için çalışmalara  başlayacağını ve fizibilite çalışmalarının yapılacağını açıklamıştı. Nikkei tarafından aktarılan ek bilgilere göre ise Honebuto Ekonomik ve Mali Yeniden Canlandırma Planına CBDC yani merkez bankası dijital paraları da dahil edilecek.

Japonya aslında 2019 yılında yaptığı açıklamada herhangi bir merkez bankası dijital para birimi piyasaya sürmeye yönelik plana sahip olmadıklarını vurgulamıştı. Bunun devamında 2020 yılının Mart ayında dijital paralara bir göz atacaklarını ve sektörü inceleyeceklerini belirten Japon hükümet üyeleri, şimdi ise tam anlamıyla bu sektöre giriş yapmak için kolları sıvamış durumda.

Geçtiğimiz Şubat ayında İngiltere, Avrupa Birliği, Japonya, Kanada, İsviçre ve İsveç’in ortak bir çalışma ile merkez bankası dijital paralarını araştıracaklarını belirtmeleri de Japonya’nın bu kararında etkili olmuş gibi gözüküyor. Çin’in Dijital Yuan’ı aslında ABD Dolarını hedef alsa da bunun Japonya gibi diğer ülkelerin itibari para birimleri için de rekabet yaratabileceği biliniyor.

Bu da Japonya’nın kripto para sektörüne girmek için hızlanmasına neden oldu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.