X


Çin’in Dijital Yuanı ABD Dolarını Piyasadan Silebilir Mi?

Çin'in beklenen dijital para birimi ABD Doları için tehdit mi?
20:00
2 Haziran 2020

Çin’in yaklaşık olarak 2016 yılından beri geliştirilen dijital para birimi DCEP veya Dijital Yuan, hala tam olarak görücüye çıkmasa da bunun hakkındaki efsaneler kulaktan kulağa yayılmaya devam ediyor. Önümüzdeki yıl halkın kullanımına sunulacağı belirtilen dijital para biriminin, itibari paraların ve özellikle ABD Dolarının yerini alabileceği iddia ediliyor.

Çin’in Dijital Parası İçin Tarih Belli

Çin Merkez Bankası geçtiğimiz hafta yayınladığı açıklamasında ilgili dijital paranın birtakım gecikmeler nedeniyle bu yıl piyasaya sürülemeyeceğini belirtti. Buna rağmen 2022 Kış Olimpiyatları döneminde çoktan hazır hale getirilmiş olacağını belirten merkez bankası yetkilileri, halka açık testlerin ise 2021 yılında başlayacağının sinyallerini verdi.

Çin’in dijital para uygulaması ve cüzdanı ile ilgili görüntüler çoktan sosyal medyaya sızdı ve çok fazla kişi tarafından taktir gördü. Buna rağmen Çin’in dijital parasının gerçekten de ABD Dolarını piyasadan silip silemeyeceği büyük bir muamma.

Dünyanın egemen rezerv para birimi ABD Dolarının şu an için oldukça kötü bir durumda olduğu biliniyor. Hem Koronavirüs kaynaklı kriz ve sınırsız parasal genişleme, hem de ABD’deki yerel protestolar doların diğer itibari paralara karşı değer kaybetmesine neden oldu. Buna rağmen geleneksel yatırımcının yakın vadede ABD Dolarından vazgeçeceğini söylemek pek mümkün olmayabilir.

Yine de Çin’in dijital para biriminin gelişmekte olan ülkelerin itibari paralarına karşı güçlü bir rekabet ortaya koyması kaçınılmaz gibi duruyor. Kripto para birimlerinin buna karşı nasıl tepki göstereceği ise büyük bir muamma.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar