İşte Cevap! Kripto Para Boğa Sezonu Ne Zaman?

Kripto paralar için boğa sezonu ne zaman? Popüler kripto analisti bu soruya cevap verdi.
19:45
7 Mart 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin fiyatı Powell tarafından yapılan açıklamaların ortasında dalgalanıyor ve faiz tavanını yukarı taşınması ihtimali satışları tetikliyor. Kısa vadeli dalgalanmalara kripto yatırımcıları alışık ve günlerdir bugün 18:00 itibariyle Bitcoin fiyatının ani düşüş/yükselişler yaşayacağından yani volatilitenin artacağından bahsediyordu. Öyle de oldu. Peki bundan sonra ne olacak?

Kripto Uzman Yorumu

Profesyonel analist Steve Courtney, kripto para piyasalarının geleceğine dair bazı önemli tahminlerde bulundu. Courtney’in haftalık bülteninde, Bitcoin için önceki boğa ve ayı piyasalarına bakarak başlıyor. Analizine göre muhtemelen bir birikim aşamasındayız (sarı dikdörtgen) ve fiyat bu birikim aşamasından çıkmaya başladığında boğa piyasası başlayacak. Courtney’in görüşüne göre grafik, Bitcoin’in 3 ila 4 yıllık döngüler halinde hareket ettiğini ve halvinglerin “trendi belirlediğini” gösteriyor. Boğa koşusu trendlerinin uzadığını görüyor ve bir sonraki boğa piyasasının bu yılın ilk çeyreğinin sonuna doğru başlayacağını tahmin ediyor.

Courtney özellikle altcoinlerin kümülatif değerindeki değişime dikkat çekiyor. Kasım 2022’de 1,7 trilyon olan altcoinlerin kümülatif değeri 440 milyar dolara düştü ve bu 2015 ayı piyasasındaki düşüşle eşleşen %75’lik bir kayıptır. Yani beklenen dip aslında çoktan gelmiş olabilir.

Altcoinler İçin Kıyamet

Coutney’in grafiği, toplam piyasa değerinin uzun vadeli trende (sarı çizgi) nasıl uyduğunu ve 480 milyar dolarlık desteği nasıl koruduğunu gösteriyor. Desteğin kaybedilmesi kripto piyasasını 220 milyar dolar civarına geri götürecektir. Bu senaryoda altcoinlerin %50’yi aşan kayıplar yaşaması muhtemeldir. Önümüzdeki boğa piyasası sırasında aşılması gereken dirençler 700 milyar dolar, 1,2 trilyon dolar ve 1,5 trilyon dolar olarak belirtilirken Coutney henüz yolun başında olduğumuza dikkat çekiyor.

Uzun vadeli yatırımcılar için Bitcoin’in 15.500 dolara düştüğü dönem daha fazla kripto iflası beklendiği için cazip değildi. Bugün de 22.000 dolara düşen fiyat Fed’in daha hızlı faiz artışlarına geri döneceği ihtimali nedeniyle yatırımcıların risk iştahı zayıf. Yarın da muhtemelen regülasyonların belirsizliği nedeniyle başka bir fiyatta risk iştahının kesildiğini göreceğiz. Şaşırtıcı ancak geçmişteki ayı piyasalarına baktığımızda korkunun sıfıra indiği dönemde Bitcoin fiyatının zirveye yaklaştığını görüyoruz. Bugün de tarih tekerrür ederse büyük bir fırsat kaçıyor olabilir. Diğer taraftan Bitcoin ve altcoinlerin geçmişteki hareketlerini tekrar etmesi gibi bir şart yok. Fiyat dilerse sıfıra da gidebilir ve yatırımcılar bu riskin farkında olmalıdır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar