Şimdi: Fed Başkanı Konuşuyor! Bitcoin ve Kripto Paralarda Hareket Başladı!

Vakit geldi çattı. Powell'ın yapacağı açıklamalar heyecanla bekleniyordu. Fed başkanı ekonomiye dair değerlendirmelerde bulunacak.
18:01
7 Mart 2023
Okuma Süresi: 6 Dakika

Günlerdir bu konuşma bekleniyordu ve haftanın en sıcak saatleri artık başladı. Gözler Bitcoin fiyatında ve hareketlilik başladı. Kral kripto para birimi ilerleyen dakikalarda Fed Başkanı Powell tarafından yapılacak açıklamalara göre yönünü tayin edecek. Peki Bitcoin için hangi seviyelere dikkat etmeliyiz? Şu dakikalarda Powell neler söylüyor?

Fed Açıklamaları Kripto Paralar

Powell biraz önce ABD Senatosu Bankacılık Komitesinde sunumunu yapmaya başladı. Burada biz ekonominin mevcut durumu ve geleceğe dair tahminleri yakından izlemeliyiz. Ayrıca Silvergate Bank iflası örnek verilerek ABD bankalarının kripto şirketlerinden regülasyonlar netleşene kadar uzak durması gerektiği mesajı da verilebilir. Son derece kritik dakikalardan geçiyoruz ve anlık olarak Powell tarafından yapılan her kayda değer açıklamayı burada sizlere ulaştırıyor olacağız. Sayfayı yenileyerek yeni açıklamaları görebilirsiniz.

 • Powell konuşmaya başladı
 • Eğer gelen verilerin bütünü daha hızlı bir sıkılaştırmanın gerekli olduğuna işaret ederse, faiz artırımlarını hızlandırmaya hazırız.
 • Faiz oranlarının nihai seviyesi muhtemelen önceden öngörülenden daha yüksek olacaktır.
 • Şu ana kadar konut hariç temel hizmetlerde deflasyon olduğuna dair çok az kanıt var. Enflasyonun %2’ye dönmesi için konut hariç temel hizmetlerde daha düşük enflasyon ve işgücü piyasasında olası bir yumuşama gerekiyor.
 • Son ekonomik veriler, özellikle de enflasyonist baskılar beklenenden daha güçlü. Fiyat istikrarını yeniden sağlamak için kesinlikle bir süre daha kısıtlayıcı bir politika duruşunu sürdürmemizi gerektirecektir. Enflasyonu tekrar düşürmek için hala uzun bir yol var ve bu yol muhtemelen engebeli olacak.
 • İşgücü piyasası son derece sıkı olmaya devam ediyor. Enflasyonun zaman içinde %2’ye geri dönmesi için yeterince kısıtlayıcı bir duruş sergilenmesi amacıyla politika faizinde sürekli artış yapılması uygun olacaktır.
 • İşsizlik oranını artırmaya çalışmıyoruz. Arz ve talebi, iş ilanları da dahil olmak üzere çeşitli kanallar aracılığıyla yeniden düzenlemeye çalışıyoruz.
 • Mal enflasyonu bir süredir düşüşte. Konut hizmetleri enflasyonunun önümüzdeki 6-12 ay içinde düşmesi bekleniyor. Ancak şu anki zorluk konut hariç temel hizmetlerde.
 • Ücretler işgücü piyasasında bir yumuşama olmaksızın ılımlı seyrediyor. Enflasyonu etkileyen birçok olağandışı faktör var ve kimse bunun nasıl sonuçlanacağını bilmiyor.
 • Mal, konut ve daha geniş hizmet sektörlerindeki enflasyonu inceleyeceğiz. “Faiz artışlarının etkilerini henüz tam olarak görmedik”(Bitcoin için pozitif)
 • Verimlilikte önemli bir artış olmadan, uzun vadede yüksek ücret enflasyonunu sürdüremezsiniz, ancak kısa vadede bunu yapabilirsiniz. İşgücü piyasası koşullarında bir miktar yumuşama olacak. Genel işgücü piyasası verileri son derece sıkı olduğunu gösteriyor ve bu da enflasyona katkıda bulunuyor. Ekonomide gördüğümüz şey öncelikle tedarik zinciri sorunları ve tıkanıklıklar.
 • Aşırı sıkılaştırma yaptığımızı iddia etmek zor. İşsizlik oranında önemli bir artışa ihtiyacımız olduğunu düşünmüyorum ancak %2’ye ulaşmak için işgücü piyasasında yumuşamaya ihtiyacımız olacak. İşten çıkarmalarda önemli bir artış yaşamadan iş ilanlarını azaltabileceğimize hala inanıyorum. İşgücü piyasasında durgunluktan çok uzaktayız. İşgücü pi̇yasası üzeri̇nde tari̇hte olduğundan daha az etki̇ yaratarak %2 enflasyona ulaşmanın yolu var. ABD’nin mevcut borç seviyesi sürdürülebilir; ancak borcun ekonomiden daha hızlı büyüdüğü ve uzun vadede sürdürülemez hale geldiği bir yoldayız.
 • Hizmet sektörü üzerinde bir etki yaratmamızın zaman alacağını düşünüyoruz, hizmet sektörü faiz oranlarına daha az duyarlı. İmzalanan yeni konut kiralamalarına ilişkin ölçümler enflasyonda önemli düşüşler olduğunu gösteriyor.
 • Son veriler, muhtemelen mevsimsel ayarlamalarla ilgili olsa da, faizleri beklenenden daha yüksek bir oranda artırmamız gerekebileceğini gösteriyor. Gelecek toplantıdan önce analiz etmemiz gereken önemli veriler var, bunlar çok önemli olacak.

Powell ayrıca şunları söyledi;

“Daha geniş bir perspektiften bakıldığında, enflasyon geçen yılın ortasından bu yana bir miktar ılımlılaşmış olsa da FOMC’nin uzun vadeli hedefi olan yüzde 2’nin oldukça üzerinde seyretmeye devam etmektedir. Toplam kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyatlarındaki 12 aylık değişim, enerji fiyatlarının düşmesi ve tedarik zinciri darboğazlarının hafiflemesiyle Haziran ayındaki yüzde 7’lik zirvesinden Ocak ayında yüzde 5,4’e gerilemiştir. Son 12 aylık dönemde, gıda ve enerji fiyatlarındaki dalgalanmaları içermeyen çekirdek PCE enflasyonu yüzde 4,7 olarak gerçekleşmiştir. Tedarik zinciri darboğazlarının azalması ve sıkı politikanın talebi sınırlamasıyla temel mal sektöründe enflasyon düşmüştür. Konut hizmetleri enflasyonu çok yüksek seyretmeye devam ederken, son dönemde imzalanan kira sözleşmelerinde kiralarda gözlenen yataylaşma önümüzdeki yıl enflasyonun bu bileşeninde bir yavaşlamaya işaret etmektedir. Bununla birlikte, çekirdek tüketici harcamalarının yarısından fazlasını oluşturan konut dışı temel hizmetler kategorisinde şu ana kadar enflasyonda düşüşe dair çok az işaret görülmüştür. Fiyat istikrarını yeniden sağlamak için bu sektörde daha düşük enflasyon görmemiz gerekecek ve büyük olasılıkla işgücü piyasası koşullarında bir miktar yumuşama olacaktır. Nominal ücret artışları son aylarda bir miktar yavaşlamış olsa da, yüzde 2 enflasyon ve verimlilikteki mevcut eğilimlerle tutarlı olanın üzerinde kalmaya devam etmektedir. Güçlü ücret artışı işçiler için iyidir, ancak enflasyon tarafından aşındırılmadığı sürece.”

Konuşmanın devamında da dikkat çekici detaylar bulunuyordu.

“Enflasyonun zaman içinde yüzde 2’ye dönmesi için yeterince kısıtlayıcı bir para politikası duruşuna ulaşmak amacıyla federal fon oranı hedef aralığında devam eden artışların uygun olacağını öngörmeye devam ediyoruz. Buna ek olarak, bilanço büyüklüğümüzü önemli ölçüde azaltma sürecine devam ediyoruz. Politika adımlarımızın ekonominin faize en duyarlı sektörlerindeki talep üzerindeki etkilerini görmekteyiz. Ancak, parasal kısıtlamanın özellikle enflasyon üzerindeki etkilerinin tam olarak ortaya çıkması zaman alacaktır. Para politikasındaki birikimli sıkılaşma ve para politikasının ekonomik faaliyet ve enflasyon üzerindeki gecikmeli etkileri ışığında Kurul, son iki toplantısında faiz artış hızını yavaşlatmıştır. Kararlarımızı, gelen verilerin bütününü ve bunların ekonomik faaliyet ve enflasyon görünümü üzerindeki etkilerini dikkate alarak toplantı toplantı almaya devam edeceğiz. Enflasyonu yüzde 2 hedefimize geri getirmek ve uzun vadeli enflasyon beklentilerini iyi çıpalanmış halde tutmak için elimizdeki araçları kullanmaya odaklanıyoruz. Fiyat istikrarının yeniden tesis edilmesi, uzun vadede azami istihdam ve istikrarlı fiyatlara ulaşılması için gerekli zeminin hazırlanması açısından elzemdir. Tarihsel kayıtlar, politikanın zamanından önce gevşetilmesine karşı güçlü bir şekilde uyarmaktadır. İş bitene kadar yolumuza devam edeceğiz. Sonuç olarak, eylemlerimizin ülke genelindeki toplulukları, aileleri ve işletmeleri etkilediğinin farkındayız. Yaptığımız her şey kamusal misyonumuza hizmet etmek içindir. Federal Rezerv olarak azami istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerimize ulaşmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.”

Fed swapları Mart ayında 25 baz puan yerine 50 baz puan artış lehine yeniden fiyatlanıyor.

Bitcoin (BTC)

Bitcoin (BTC) fiyatı için kritik destek bölgeleri 22.300 ve 21.800 dolar seviyelerinde bulunuyor. Bu desteklerin altındaki kapanışlar 20.850 ve 19.800 seviyelerinin tekrar test edilmesine neden olabilir. Bitcoin’in bu tarz bir aşağı yönlü hareket başlatması altcoinlerdeki kayıpların katlanmasına neden olacaktır. Bundan dolayı yatırımcıların kısa vadeli trade ettikleri varlıklarda stop bölgelerini iyi analiz etmesi menfaatlerinedir. Bitcoin eğer bu açıklamalarla birlikte yükselişe geçecekse 22.800 doların ardından 23.500 dolar seviyesini test etmek isteyecektir. Ardından 25.000 ve 27.000 doların orta vadede ziyaret edilmesi makuldür.

Durum böyleyken Powell’ın ağzından çıkacak her kelime hatta toplamaları bile önemli olacak. Powell bugünkü ifadesinde şahin bir duruş sergiledi ve bu bekleniyordu. Bitcoin fiyatının birkaç dakika içinde 22.000 doların altına düştüğünü gördük. Fed Başkanı önümüzdeki toplantıda son gelen veriler ışığında faiz tavanını artırabileceklerinin sinyalini vermiş oldu. Piyasalar Mart ayında 50bp artış ihtimalini güçlü biçimde fiyatlıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar