reklamı kapat

İspanyol Merkez Bankasından İronik Uyarı

İspanyol Merkez Bankası ülke vatandaşlarını düzenleme bulunmamasını gerekçe göstererek kripto paralar konusunda uyardı.
12 Şubat 2019
  • Ömer UçarÖmer Uçar

İspanyol Merkez Bankası Bank of Spain de kripto paralar konusunda kullanıcıları uyaran finansal kuruluşlar kervanına katıldı. Bankanın vatandaşlara uyarıda bulunmak amacıyla yayımladığı açıklamada, bu alanda yeterli düzenlemenin bulunmaması gerekçe gösterilerek bu yeni varlık sınıfının risk teşkil ettiğinden bahsediliyor. ABD ordusunun finansal kuruluşlar hakkında düzenlediği sızdırılan Wikileaks belgesinin ardından bu açıklamaların ironik olduğu söylenebilir. CoinTürk olarak söz konusu belgeye ilişkin yayımladığımız haberi bu bağlantıdan bulabilirsiniz.

Bankaların Kripto Tutumu

İspanyol merkez bankası da kripto paralara ilişkin olumsuz bir tutum sergileyen finansal kuruluşlardan oldu. Bilindiği üzere küresel finansal sistemin vazgeçilmez unsurları olan bankalar, kullanıcılara daha özgürlükçü bir finansal ekosistem vaat eden kripto paralara karşı antipatik bir tavır sergiliyor. Ülkelerin merkez bankaları, merkezi olmayan bu yeni varlık sınıfını her fırsatta eleştiriyor. Bu tür eleştirilere gerekçe olarak kripto paraların riskleri gösteriliyor. Ancak geçtiğimiz günlerde WikiLeaks tarafından gündeme getirilen bir belge göz önünde bulundurulduğunda bu durumun kelimenin tam anlamıyla ironik olduğu söylenebilir.

Sızan WikiLeaks Belgesi

WikiLeaks tarafından duyurulan bu belge ABD ordusunun geniş ölçekte hizmet veren IMF ve Dünya Bankası gibi finansal kuruluşları nasıl bir silah olarak kullandığını aktarıyor. Ordu bankalara “yeni nesil bir silah” gözüyle bakıyor ve onları “ateş etmeyen silahlar ” olarak nitelendiriyor. Venezuela’da yaşanan krizin üzerine yayımlanan belgeyi düşünerek siz kıymetli okurlarımıza soruyoruz: Gerçek riski teşkil eden taraf hangisi?

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.