reklamı kapat

Çarpıcı Gerçek: ABD, Bankaları Silah Olarak Kullandı!

WikiLeaks tarafından gündeme getirilen ve ABD ordusundan sızan belgede bankaların silah olarak kullanıldığı belirtiliyor.
10 Şubat 2019
  • Ömer UçarÖmer Uçar

WikiLeaks tarafından su yüzüne çıkarılan ABD ordusunun sızdırılmış belgelerinden birisi çarpıcı bir gerçeği gündeme getirdi. Belgede ifade edilenlere göre ABD ordusu, küresel çapta hizmet veren finansal kuruluşları bir tür silah olarak kullanmış. Bankaların bel kemiğini oluşturduğu finansal sistemin sorunlarına çözüm üreten kripto paraların savunucuları bu belgelerle yakından ilgileniyor.

IMF ve Dünya Bankası

Sızdırılan belgede finansal kuruluşlarla ilgili çarpıcı gerçeklere yer veriliyor. Belgede yer alan “en iyi silahlardan bazıları ateş etmez” ifadesinin bir hayli düşündürücü olduğunu söyleyebiliriz. Haberimize konu olan belgeye göre IMF ve Dünya Bankası ABD ordusu tarafından bir tür silah olarak kullanılmış. Dünya çapında faaliyet gösteren ve kimi ülkelerin üzerinde oldukça büyük oranda ekonomik güce sahip olduğu bilinen bu mali kuruluşlar bazı devlet politikalarını desteklemek için hizmet vermiş.

Venezuela Olayları

Sızdırılan belgenin geçtiğimiz eylül ayında hazırlandığı ve Venezuela olaylarının ardından WikiLeaks tarafından gündeme getirildiği ifade ediliyor. Belgede geçen şu ifadeler dikkat çekici nitelikte:

ABD’nin sahip olduğu finansal gücün kötüye kullanılması devlet yönetimlerinin politikalarını ve işbirliklerini destekleyebilir. Finansal teşvikler ya da caydırıcı hamleler ABD politikalarını destekleyen uluslararası koalisyonlar oluşturup bunları sürdürebilir… Dünya Bankası (WB), Uluslararası Para Fonu (IMF), Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Organizasyonu (OECD) ve Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) gibi finansal kuruluşların sürece dahil olması ABD’nin diplomatik ve finansal kulvarlarda böylesi koalisyonları oluşturmasını sağlar.

Dünyanın önde gelen bankalarının bu şekilde suistimal edilmesi kripto paralara duyulan ihtiyacı bir kere daha ispat eder nitelikte. Yenilikçi varlık sınıfı kripto paralar merkezsiz yapıları sayesinde kullanıcılarına bu tür etkilerden uzak bir ekonomi vadediyor. Belki de bu gerçeğin farkında olan ABD şimdiye dek kripto para dostu bir tutum sergilemedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.