reklamı kapat

“Bitcoin Bankaların Sorumsuzluğundan Korunmak İçin Kullanılabilir”

Travis Kling Bitcoin'in merkez bankalarının politikalarından korunmak için kullanılabileceğini belirtti.
23:11
9 Şubat 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Travis Kling Bitcoin’in merkez bankalarının sorumsuz parasal politikalarına karşı koruma sağlayabileceğini, yatırımcıların geleneksel finansal düzene giderek güvenini kaybettiği ifade etti.

Bitcoin Bir Korunma Aracı

Travis Kling dijital değerler koruma fonu Ikigai Asset Manament’ın kurcusu ve yatırım yöneticisi. Kling “Bitcoin’in altından daha iyi bir konuma” gelebileceğini ifade etti. Kling Bitcoin’in kredi borcu takas sözleşmeleriyle (CDS) karşılaştırılabileceğini belirtti. CDS sözleşmeleri en basit ifadeyle borç verilen kişi borcunu ödeyemezse, alacağın CDS satıcısı tarafından ödenmesini içeren bir finansal sözleşme. Kling Bitcoin’in kitlelere yayılmış bir yatırım aracı olması için yatırımları koruyan seçeneklerin önemli olduğuna değindi ve Bitcoin’in hiperenflasyonla boğuşan ülkelere ilaç olabileceğini ekledi.

Travis Kling

2008’deki Wall Street krizinde yatırımcıların CDS’lere güveni tüm zamanların en düşük seviyesine düştü. O zamanlar en büyük finansal kurumlardan, sigorta şirketlerinden biri olan ve CDS sözleşmeleri sunan International Group neredeyse çöküyordu.

ABD borçlarının giderek artmasından (yaklaşık 22 trilyon dolar) endişe duyan Kling FED’in esaslı önlemler aldığını ifade ediyor. Bazı analistlere göre düşük faizler devam ederken bütçe açıkları çoğalırsa bu durum hiperenflasyonla sonuçlanabilir, ardından dolar dahil bütün fiat para birimlerini eritebilir. Bu noktada merkezi sistemler tarafından kontrol edilmeyen yeni bir para birimi formunun ya da değer sınıfının sahneye çıkabileceğini belirten Kling, Bitcoin’e güvenini yakın zamanda düzenlenen bir konferansta yeniden dile getirdi.

Kripto Para Piyasası

Şu anda tarihinin en uzun süren ayı sezonunu yaşayan kripto paralar yatırımcı çekmeye devam ediyor. Morgan Creek Capital geçtiğimiz günlerde kripto para fonu kurduğunu açıkladı. Morgan Creek CEO’su Mark Yusko kripto para sektörünün “kazma ve küreklerini” destekleyeceklerini ve ekosistem yapısının geliştirilmesine katkı sağlayacaklarını vurguladı.

Geçtiğimiz günlerde bir röportajında Kling’e ayı sezonunun giderek uzamasının endişeye yol açabileceği sorulduğunda şöyle yanıt verdi:

Açıkça yönümüzü boğalardan tarafa çevirdik. Özellikle kısa vade için ancak içinde bulunduğumuz zamanda ne olacağı belirsiz. İşlerin tersine dönmesi için belki de daha fazla acı çekilmesi gerekiyordur. Borsalar kapanmalı, projeler dağılmalı, SEC tepemize binmeli, geliştiriciler çekip gitmeli, ICO hazineleri satılmalı, işten çıkarmalar artmalı, daha fazla dolandırıcı yakalanmalı. Belki de kripto paraların biraz daha “ölmesi” gerekiyordur.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.