reklamı kapat

Bitcoin Mi Blockchain Mi? Ya Da Bir Dakika Elma Mı Armut Mu?

“Ben Bitcoin’e değil Blockchain teknolojisine inanıyorum” cümlesini oldukça sık işitiyoruz. Ancak Bitcoin ve Blockchain gerçekten karşılaştırılabilir iki finansal terim mi?
08:00
10 Şubat 2019

Kripto para topluluğu “Ben Bitcoin’e değil Blockchain teknolojisine inanıyorum” sözüne oldukça aşina. Blockchain ve Bitcoin, elma ve armut gibi birbirlerinden farklıyken bu sözler sizin için pek bir anlam ifade ediyor mu? Kripto para dünyasının iki önemli aktörü Blockchain ve Bitcoin aslında oldukça farklı teknolojiler.

Dijital ortamda işlem gören merkezsiz bir para birimi olan Bitcoin’le anonim işlemler gerçekleştirilebilir. Blockchain ise kripto paralarla yapılan işlemleri ve bu kripto paraların kime ait olduğunun kayıt edildiği dijital defter, yani yeni bir teknoloji. Eğer illa bir şeyler karşılaştırılacaksa Bitcoin ile Ethereum ya da Açık Blockchain ve Özel Blockchain karşılaştırılabilir.

Blockchain ile Bitcoin’i karşılaştırmak yerine uzun vadede daha çok önem kazanacak olan tartışmalara odaklanmak daha doğru olmaz mı? Blockchain ve Bitcoin’in avantajlarını sizin için sıraladık:

Bitcoin’in Avantajları

Anonimlik

Bitcoin’le kim olduğunuzu açığa vurmadan işlemler gerçekleştirebilirsiniz. Açılan Bitcoin cüzdanları kullanıldıktan sonra yenisi ile değiştirilebilir. Dolayısıyla bazen kendi izinizi dahi takip etmeniz zorlaşabilir. Eğer cüzdan sahibi, kimlik bilgilerini kendi  isteğiyle açıklamazsa hiç kimse onun kim olduğunu bilemez.

Üçüncü Şahıslara Yer Yok

Bitcoin’in belki de en çok beğenilen tarafı üçüncü tarafları tamamen ortadan kaldırması. İtibari para birimleri genellikle bankalar ve hükümetler tarafından izlenir hatta banka hesaplarınız size sorulmaksızın dondurulabilir. Eşler arası bir para birimi olması nedeniyle Bitcoin, kullanıcılarına olabildiğince sınırsız bir özgürlük alanı sunuyor.

Düşük İşlem Ücretleri

PayPal’ın ülkemizde faaliyetlerine son vermesiyle yurtdışına yapılan para transferlerinde Western Union daha da önem kazandı. Ancak Western Union’la yurtdışına para göndermek isterseniz oldukça fazla işlem ücreti ödemek zorundasınız. Ancak hiçbir aracı olmaması nedeniyle Bitcoin’le dünyanın diğer ucuna düşük işlem ücretleri karşılığında para gönderebilirsiniz. Ayrıca işlemler geleneksel işlemlere oranla daha hızlı.

Blockchain Teknolojisinin Faydaları

Şeffaf ve Güvenli

Açık kaynak kodlu bir teknoloji olması nedeniyle geliştiriciler Blockchain teknolojisini istedikleri gibi değiştirme şansına sahip. Ancak Blockchain ağına kaydedilmiş verileri birilerine fark ettirmeden değiştirmek neredeyse imkansız.

Düşük İşlem Maaliyetleri

Blockchain ağında işlem gerçekleştirebilmek için üçüncü şahıslara ihtiyacınız yok. Bu nedenle eşler arası işlemler bankaya ihtiyaç duymadan tamamlanabilir. Ayrıca işlem ücretleri oldukça düşüktür.

Hızlı İşlemler

Bir bankayla ya da finans kurumu aracılığıyla işlem gerçekleştirmek çoğu zaman ömrünüzden ömür çalabiliyor. Ayrıca finansal kurumların çalışma saatleri kısıtlıyken Blockchain teknolojisi hafta içi hafta sonu ayırt etmeksizin 7/24 çalışıyor.

Merkezi Yok

Blockchain bir veri merkezine sahip değil. Ağdaki veriler, dünyanın dört bir yanında eş zamanlı olarak kayıt edilir. Bu nedenle ağa zarar vermek neredeyse imkansız hale geliyor.

Her iki teknolojinin de birçok avantajı var. Ancak, Bitcoin şu anda piyasada mevcut olan tek kripto para birimi değil. Ayrıca Bitcoin, Blockchain olmadan hayatta kalamaz ve Blockchain’in tek kullanımı kripto para sektörü değil. Blockchain teknolojisi çeşitli sektörlerde gelişime açık şirketler tarafından kullanılıyor. Her halükârda Bitcoin ve Blockchain gelecekte de hayatımızın bir parçası olmaya devam edecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun